Zeman v Moskvě kritizoval sankce vůči Rusku

11. květen 2015

V rámci oslav konce války se ruský prezident Vladimír Putin setkal nejen s Milošem Zemanem, ale jednal také s dalšími státníky, především s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Konference odhalila přetrvávající zásadní rozpory v pozicích Německa a Ruska na některé otázky mezinárodní evropské bezpečnosti. Zejména se to týká situace na Ukrajině. K této otázce se kancléřka Merkelová nečekaně ostře vyjádřila.

  • Zeman v Moskvě: kritika sankcí
    vůči Rusku
    " style="">
    Zeman v Moskvě: kritika sankcí
    vůči Rusku
    " style="">
    Zeman v Moskvě: kritika sankcí
    vůči Rusku
0:00
/
0:00

„Zatímco Vladimír Putin hovořil o tom, že Ruská federace je zastáncem mezinárodního práva, Merkelová otevřeně hovořila o zločinné anexi Krymu a vojenské intervenci Ruské federace na východě Ukrajiny," popisuje Jan Šír analytik z Institutu mezinárodních studií FSV UK rozpor v pozicích Ruska a Německa.

Právě situaci na Krymu pak kancléřka Merkelová označila za hlavní překážku napravení vzájemných vztahů Německa a Ruska. Doslova řekla, že "zločinnou a protiprávní anexí Krymu utrpěla spolupráce těžkou ránu."

Ukončení západních sankcí vůči Rusku je tak zřejmě stále v nedohlednu.

„Otázka sankcí je velká neznámá. Protože se v této otázce musejí shodnout všechny státy Evropské unie. Lze ale předpokládat, že o jejich zmírnění se zatím neuvažuje," doplňuje Jan Šír.

Oproti tomu prezident Miloš Zeman o víkendu v Moskvě řekl, že by unijní sankce vůči Rusku mohly skončit do letošního konce roku.

„To můžeme chápat jako výraz samostatné politiky prezidenta Zemana, který nemá oporu v oficiálním postoji české vlády ani v postoji Evropské unie," vysvětluje Šír. „To může přispívat k tomu, že je Česká republika vnímána jako velice obtížně čitelný partner," dodává.

Přesto by podle Jana Šíra takováto vyjádření mohla být chápána jako oficiální zahraniční politika ČR. A to zejména pro partnery v Rusku.

„Přijde jim to vhod, protože mohou upozorňovat na to, že je zde hlava státu evropské země, která sama upozorňuje na to, že EU, podle jejich názoru, jedná způsobem, který je škodlivý pro všechny strany," upřesňuje.

Současné vztahy mezi Ruskem a Evropskou unií popisuje analytik Šír takto: „Vztahy jsou na nejnižším bodu od konce studené války a nic nenasvědčuje tomu, že by se situace měla v nejbližší době změnit k lepšímu."

Jaká je tedy vlastně budoucnost Ruska?

„Budoucnost Ruska bude silně spojena s osobností Vladimíra Putina. Bude silně spojená s nezřízeným kultem militarismu, který jsme viděli během sobotní přehlídky. A bude spojena i s dalším zostřováním vztahů s mezinárodním společenstvím,“ uzavírá Jan Šír.

autoři: Jana Tupá , Michael Rozsypal