Záhadní antarktičtí korýši

23. září 2010

Antarktičtí korýši byli poprvé nafilmováni blízko samotného dna Jižního ledového oceánu.

Krunýřovky krillové (Euphausia superba) jsou hlavním zdrojem proteinů pro většinu antarktických živočichů včetně tučňáků, chobotnic a kytovců. Až dosud se předpokládalo, že tito živočichové podobní krevetám žijí jen v hloubkách do 150 metrů pod hladinou moře, kde se živí planktonem. Odborníky z Britského antarktického výzkumného programu (British Antarctic Survey) proto překvapilo, když kamera na jejich dálkově ovládaném zařízení ROV v Jižním ledovém oceánu nafilmovala hejna krunýřovek v hloubkách od 500 do 3500 metrů.

Euphausia superba

Důvodem jejich přítomnosti u dna oceánu byla zřejmě potrava - konkrétně zbytky fytoplanktonu, které do hloubek napadaly po období "jarního kvetení". Záhadou ovšem je, že většina nafilmovaných krunýřovek byly samičky přichystané k páření. Pářit se v takových hloubkách je přitom podle biologů vyložená sebevražda, protože vajíčka nemají šanci na vylíhnutí.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.