Wagenknecht: Babiš lže. Čapí hnízdo je podle Evropské komise dotační podvod

19. leden 2018

„Je to nepřístojná pomluva. Mrzí mě, že se na půdě Sněmovny politici takto vyjadřují k lidem, kteří v jejich kauzách nefigurují,“ reaguje Lukáš Wagenknecht, předseda think tanku Good Governance, na slova premiéra Andreje Babiše o auditu, který odhalil zásadní selhání ministerstva financí při kontrole projektu Čapího hnízda. „OLAF se zřejmě nechal ovlivnit auditní zprávou vypracovanou na objednávku časopisu Reportér společností Good Governance. To je také součást mafie,“ prohlásil v pátek před poslanci předseda vlády.

Ministerští kontroloři v projektu zjistili pochybení, závěrem ale konstatovali, že veškeré výdaje jsou způsobilé, tedy že je vše v pořádku. „To je z pohledu auditora nesmysl. Podle mě jde o systémové selhání auditního orgánu,“ tvrdí bývalý náměstek ministra financí Wagenknecht. Zdůrazňuje, že Evropská komise, jíž je OLAF součástí, pravomocně konstatovala, že projekt Farma Čapí hnízdo byl podvod, zpronevěra peněz a porušení evropského práva. Není prý ale úkolem komise vyšetřovat trestněprávní zavinění na úrovni jednotlivých osob.

Česká republika podle Wagenknechta peníze buďto vrátí, nebo Čapí hnízdo nahradí jiným projektem. Zároveň musí vymáhat peníze po firmě Imoba, která je nástupnickou společností Farmy Čapí hnízdo. „Podvodná firma v tuto chvíli neoprávněně používá peníze daňových poplatníků,“ tvrdí. Podívejte se na celý rozhovor na videu:

autor: jpr
Spustit audio