Vzácné a užitečné setkání

5. říjen 2017

Zcela zaplněný koncertní sál domu U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí přinesl za středečního podvečera 4. října v mnoha ohledech výjimečné zážitky.

Benefiční představení Brundibára si nenechali ujít ani nesmírně vzácní hosté. Byla mezi nimi předsedkyně Terezínské iniciativy Dana Lieblová, dále výtvarnice Helga Hošková-Weissová, autorka mnoha desítek obrázků z doby terezínského ghetta, ale také paní Dita Krausová, dnes žijící v Izraeli – ta z 55 terezínských představení opery odzpívala 25 repríz, než byla zařazena do osvětimského transportu. Potěšilo nás, že v hledišti zasedli i bývalí členové souboru: například paní Eva Schwarzová byla na památném zájezdu ve Velké Británii v roce 1946, před jedenasedmdesáti lety (!), Jan Vacek byl členem od roku 1950, někteří z „mladších“ pak měli na jevišti své ratolesti… V prvních řadách usedli studenti Gymnázia a Střední odborné školy pro zrakově postižené v Praze 5 - Nových Butovicích, jimž bude výtěžek z představení – více než dvanáct tisíc korun – sloužit k zajištění výtvarných a pohybových aktivit. Důstojné prostředí někdejšího královského paláce, snad i místa, kde se narodil Karel IV., tak zarámovalo veskrze příjemné setkání, jež beze zbytku splnilo svůj účel.
Text a foto: Václav Flegl

Sofinka Horáková a Honzík Vokrouhlecký.
Brundibár - finálovka zblízka.jpg
autor: Václav Flegl
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.