Vyřešená paleontologická záhada

23. září 2010

Objev jediné fosilie vyřešil záhadu, kterou se paleontologové a zoologové zabývali více než 150 let.

Fosilie živočicha ze skupiny mořských bezobratlých, známých pod anglickým názvem machaeridian, je rozhodně zajímavá. Tato bizarní stvoření s měkkým tělem krytým řadami mineralizovaných plátů existovala pouhých 180 milionů let - v době před 485 až 305 miliony let. Hojně nalézané fosilie jejich plátů ukazují, že tito živočichové tvořili významnou součást ekosystémů pravěkých moří.

Fosilie a zpodobnění pravěkého kroužkovce

O jejich zoologické příslušnosti vzhledem k chybějícím nálezům měkkých částí těl zatím panovaly pouze dohady. Podle různých odborníků mělo jít o příbuzné měkkýšů, korýšů, ostnokožců, nebo kroužkovců. Fosilie z jihovýchodného Maroka, ve které se kromě mineralizovaných plátů dochovaly i pozůstatky měkkých tkání, ukázala, že poslední varianta je ta správná.

Na základě nálezu je totiž zřejmé, že živočich byl nápadně podobný dnešním kroužkovcům. Měl asi 2,5 centimetru dlouhé, segmentované tělo. Každý tělní článek navíc nesl párové měkké výběžky, opatřené štětinami. Podle textu, který vychází v novém čísle Nature, můžeme za jeho nejbližší příbuzné pokládat mořské mnohoštětinaté červy.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.