Viru HIV pomáhají parazité

22. září 2010

Za rychlé rozšíření viru HIV-1 v Africe možná mohou parazitické motolice.

Lidé v subsaharské Africe představují 10 procent světové populace, ale skoro dvě třetiny všech případů onemocnění AIDS způsobených virem HIV-1. Proč se virus právě v Africe rozšířil rychleji než kdekoli jinde, je jednou z velkých záhad, které kolem AIDS panují. Odborníci z amerického Centra léčby a prevence nacházejí příčinu v parazitárních infekcích.

Logo

Vycházejí z výsledků pokusů na opicích makacích, infikovaných motolicemi krevničkami střevními (Schistosoma mansoni). Makakové, kteří v sobě hostili krevničky, byli mnohem vnímavější vůči infekci viru SHIV, který způsobuje imunodeficienci a u opic se používá jako model lidského viru HIV. Podle článku v PLoS Neglected Tropical Disease dostávaly pokusné opice dávky viru skrze konečník. K vyvolání onemocnění u jedinců nakažených parazity přitom stačila pouhá dvacetina množství viru, nutného k infikování opic, které se s parazity nesetkaly.

Autoři experimentu si myslí, že krevničky retrovirům - včetně lidského HIV - asi usnadňují nejen rektální, ale také vaginální cestu nákazy. U nakažených žen totiž parazit může poškozovat vaginální buňky, které viru HIV stojí v cestě jako první. Právě tahle skutečnost by mohla vysvětlit, proč je v Africe heterosexuální pohlavní styk rizikovější než jinde na světě.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.