Ve vyšetřovně StB cítila, že vedle ní stojí Bůh. Příběh nedávno zesnulé politické vězeňkyně Milušky Havlůjové zdokumentovali studenti Gymnázia Paměti národa

26. červen 2022

Přes deset tisíc žáků a studentů se každý rok zapojuje do projektu Příběhy našich sousedů. Letos se poprvé účastnili i studenti prvního ročníku Gymnázia Paměti národa. Originálně zpracovali dramatický příběh bývalé politické vězeňkyně Milušky Havlůjové. Stali se pravděpodobně posledními dokumentaristy, kteří s ní natáčeli.

Miluška Havlůjová zemřela 15. června 2022 ve věku 93 let, krátce po setkání se studenty.

Maminka raději šla raději do vězení, než by zradila své svědomí

Malá Miluška Havlůjová s rodiči

„Hospodin je můj pastýř, nebudu míti nedostatku,“ začíná reportáž studentů Gymnázia Paměti národa.

Miluška Havlůjová roztřeseným hlasem recituje biblický žalm, který se modlila v kriminále v 50. letech. Víra v Boha tuto maminku psychicky týranou Státní bezpečností prý zachránila. Dodala jí odvahu a odmítla spolupráci.

Soudruzi jí nabídli, že jí pustí k čtyřměsíčnímu synkovi Tomášovi, bude-li vypovídat a spolupracovat, udávat další lidi, infiltrovat se mezi protikomunistické odbojáře: „Ve chvíli bezradnosti jsem se začala modlit, a říkala jsem: pane Bože, pomoz mi. Najednou mi bylo jasné, že to podepsat nemůžu. Jakoby Pán Bůh stál vedle vás a člověk věděl, že není sám,“ vypráví Havlůjová.  

Miluška Havlůjová

V listopadu 1953 byla Krajským soudem v Praze odsouzena za pokus o přečin pobuřování proti republice a pokus zločinu vyzvědačství k pěti letům těžkého žaláře, a k peněžitému trestu ve výši 5000 Kčs, konfiskaci majetku a ke ztrátě občanských práv na pět let. Otec Jaroslav si vyslechl o měsíc později rozsudek trestu odnětí svobody na deset let. Její syn Tomáš tak vyrůstal s otcem a babičkou. Při návštěvě svého manžela a syna prožila jedny z nejtěžších chvil svého života: syn ji nepoznával.

V Příbězích 20. století zazní i další vzpomínky, které zpracovávali žáci z celé republiky. Například žáci ze ZŠ Smržovka na Jablonecku vyzpovídali olympijskou reprezentantku, sáňkařku Danu Spálenskou, žáci z Prahy 8 navštívili paní Kateřinu Dejmalovou, která se svým manželem Ivanem, pozdějším ministrem životního prostředí, za normalizace pořádala bytové semináře.  

Příběhy našich sousedů, vzdělávací projekt Paměti národa, realizují nezisková organizace Post Bellum ve spolupráci s Českým rozhlasem. Každý rok žáci a studenti natočí tisíce hodin vzpomínek mnoha pamětníků. Celé záznamy, fotografie ukládají na Paměť národa, rozhlasové a televizní, psané reportáže, komiksy a jiné originální zpravování najdete na webu projektu: www.pribehynasichsousedu.cz  

Studenti Gymnázia Paměti národa vypráví příbeh nedávno zesnulé Milušky Havlůjové
autor: Mikuláš Kroupa
Spustit audio