Válečný hrdina Otakar Jaroš dostal jako úplně první cizinec titul Hrdina SSSR
Otakar Jaroš prokázal neobvyklou statečnost za 2. světové války, a to jako příslušník československé vojenské jednotky v Sovětském svazu. Jako první cizinec byl vyznamenán titulem Hrdina Sovětského svazu. Dostal jej však teprve posmrtně a podobně byl až in memoriam povýšen na kapitána.
Čtěte také
První nasazení československé jednotky při obraně ukrajinské vesnice Sokolovo přišlo 8. března 1943. Vojáci pod velením Ludvíka Svobody se sice vyznamenali hrdinstvím ani jejich obětavost ale nezabránila neúspěchu. Tehdy padlo skoro 90 Čechoslováku, a to včetně Jaroše.
Po roce 1948 se osobnost dřívějšího mělnického skauta stala předmětem obrovského kultu. Po Jarošovi se jmenovaly ulice a náměstí, vojenské útvary nebo školy. Domácí historici a publicisté ho navíc vykreslovali jako ideálního komunistu, což se ale velmi rozcházelo se skutečnými názory mladého velitele.
Příběh Otakara Jaroše přiblížíme v repríze pořadu publicisty Jaromíra Tlustého, na webu jen do 27. listopadu 2024.
Související
-
Před 80 lety padl v boji o Charkov lounský rodák Otakar Jaroš
Louny připomínají 80 let od úmrtí Otakara Jaroše. Lounský rodák padl 8. března roku 1943 v bitvě u Sokolova, když se německá tanková armáda snažila dobýt Charkov.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.