Uvaříme vodu v papíru?

30. květen 2014

Na čundr s sebou většinou balíme kotlík nebo alespoň plecháček, abychom si mohli ohřát vodu na čaj nebo instantní polévku. Napadlo Vás ale někdy, že v nouzi nejvyšší by stačil i obyčejný papírový kelímek od kávy nebo limonády?

O tom, že voda se dá uvařit i v papíru, jsme se přesvědčili společně se Zdeňkem Šabatkou z Katedry didaktiky fyziky Matematiko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy ve středečním Magazínu Leonardo.

Pokus to není náročný. Potřebujeme bílý papír do tiskáren A4, 1 – 2 čajové svíčky a vodu.

Z tvrdého papíru poskládáme krabičku, nalejeme do ní vodu a upevníme ji tak, aby se jí zespodu "dotýkaly" špičky plamenů.

Papír nezačne hořet, protože teplota, při které se zapálí papír (více než 250 °C), je nižší než maximální teplota, které může voda za normálního tlaku dosáhnout (teplota varu 100 °C). Voda chladí papír a ten se nezapálí, dokud se voda z papírové krabičky nevypaří.

Vaření vody v papírovém kelímku
Vaření vody v papírovém kelímku

Další podobné pokusy: Fyzweb, Fyzmatik

autor: Tereza Burianová
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.