Týden očima Petra Schwarze: Volíme prezidenta. A na Sahaře padá sníh

13. leden 2018
Prezidentské volby

Volíme hlavu státu na příštích pět let, volební místnosti budou ještě do dvou hodin odpoledne otevřené, takže pokud jste tam ještě nebyli, máte pořád šanci se vyjádřit, koho byste na Hradě rádi viděli.

Poslanecká sněmovna měla tento týden hlasovat o důvěře vládě premiéra Babiše, jenže hlasování bylo nakonec odloženo na týden příští. Ale: „Je jasné, že nám tu důvěru nedají, je to takové divadlo,“ komentoval odklad sám premiér.

Jenže divadlem je spíše to, že o důvěru žádá vláda disponující podporou poslanců zastupujících pouze 29 procent voličů. Parlamentní demokracie ale není o pořadí ve volbách, ale o tom, jak získat důvěru sněmovních zástupců většiny voličů, což bohužel zřejmě hnutí ANO uniklo.

Hlasování o důvěře vládě bylo odloženo proto, že mandátový a imunitní výbor rovněž odložil rozhodnutí, zda poslancům doporučí či nedoporučí vydat premiéra Babiše a jeho pravou ruku Faltýnka k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Server Aktuálně zveřejnil zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům OLAF, která hovoří v souvislosti s dotací na Čapí hnízdo o podezření z podvodu.

S pozoruhodným výrokem přišla politička hnutí ANO Jana Mayerová, která žádost o dotaci na Čapí hnízdo připravovala – pohrozila, že pokud se pochybení prokáže, čemuž ona nevěří, otevře se prý Pandořina skříňka.

Jednání Poslanecké sněmovny o důvěře vlády

Jinými slovy, jestli se opravdu prokáže, že dotace pro Čapí hnízdo byla získána podvodem, mohlo by se také ukázat, že byly podvodem získány i jiné dotace. Už aby to bylo. Nebylo právě zamezení plýtvání veřejnými penězi jedním z leitmotivů právě hnutí ANO?

Dobré zprávy do příštích dnů

Česká národní banka ohlásila za minulý rok ztrátu čtvrt bilionu korun. Bulharsko oznámilo další kroky, které mají zemi přiblížit brzkému přijetí eura, takže možná budeme v dohledné době na ještě větší periferii Evropy, než jsme si schopni v současnosti připustit. V Polské vládě byli vyměněni tři klíčoví ministři, které spojovaly ostré spory s vedením Evropské unie.

Po šedesátiletém zákazu se bude smět na Srí Lance prodávat alkohol i ženám. Na alžírské Sahaře napadl již třetí rok po sobě sníh, takže kdo chcete věřit, že žádné změny klimatu nezažíváme, věřte dál.

V rovněž zasněženém ruském městě Apatity za polárním kruhem vjel místní občan s obrněným pásovým transportérem do výlohy samoobsluhy, aby tam ukradl láhev vína, nemohl se totiž dočkat hodiny, kdy by mu chlast mohli prodat.

Petr Schwarz

Zajímavé je, že obrněnec kradl v autoškole, byť spadající pod místní variantu našeho někdejšího Svazarmu – přestože je známé, že ruské silnice jsou jen pro řidiče silných nervů, je přece jen pozoruhodné, v čem se tam zřejmě také učí jezdit.

To český ministr dopravy Ťok chce bezpečnost na našich silnicích posílit tím, že zásadně přitvrdí postihy v bodovém systému a zvýší pokuty. Svěřil se s tím deníku Právo a zároveň vysvětlil, a to stojí za citaci, že „v programovém prohlášení vlády jsme se však o tom teď nezmínili, abychom předčasně neaktivizovali odbornou veřejnost i politiky a nedošlo k záplavě připomínek.“

Co k tomu říci – odborné či dokonce veřejné diskuse jsou zřejmě pro rozhodování této vlády odborníků nežádoucí. Dostatek informací a také samé dobré zprávy přeje do příštích dnů posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.

autor:Petr Schwarz