Tříštění sil dělá radost jen nelegálním imigrantům, myslí si Marek Černoch z Úsvitu

4. květen 2016

O možném vystoupení ČR z EU se hlasovat nebude, rozhodli tak poslanci a návrh stáhli. Poslanci zařadili na návrh opozičního Úsvitu projednání návrhu ústavního zákona o referendu o vystoupení Česka z EU. Na návrh šéfa poslanců KDU-ČSL ho nakonec stáhli z programu schůze a o možné vypsání referenda o vystoupení Česka z Evropské unie se hlasovat nebude.

„Můj názor je takový, že současný systém, který v Evropské unii panuje a je veden spíše k centralizaci než k decentralizaci, tak už není jen o diktátu, ale o rozkazování, co musí jednotlivé členské státy udělat,“ říká Marek Černoch, 1. místopředseda hnutí Úsvit - Národní koalice.


Ve chvíli, kdy někdo přijde a řekne si o 6 milionů na ruku na platy a na to, že si bude dělat kampaň sám, tak my už jsme to zažili s panem Okamurou, a nebudeme přistupovat na takové věci. Odmítli jsme dávat někomu peníze na ruku. Marek Černoch o odstoupení spolupráce ze strany Bloku proti Islámu.

Tím, kdo rozkazuje, je podle něj Brusel a konkrétně uvádí předsedu Evropské komise Junkera, dále například Donalda Tuska. V čem konkrétně spočívá rozkazování? „Dlouhou dobu rozkazují o tom, že si členské státy budou povinně přerozdělovat imigranty. Kvóty řešíme více než rok,“ odpovídá Černoch v Interview Plus Michaelovi Rozsypalovi.

Podle Úsvitu je možná nejnebezpečnějším poválečným krokem v moderní historii Evropy, jak se Černoch vyjádřil, bezvízový styk s Tureckem.

„Proč mluvíte o rozkazování, když návrh Evropské komise musí schválit členské státy i Evropský parlament?“ ptá se Michael Rozsypal. Černoch odpovídá, že povinné kvóty budou platit, i když je některý z členských států odmítne, ačkoli původní tvrzení bylo, že se musí shodnout všichni. Jediná možnost je podle něj soudit se: „Co udělalo Slovensko a další státy. Ale bohužel naše vláda se k tomu nepřipojila. Ačkoli ta šance, že bychom vyhráli tu žalobu u Evropského soudního dvora, tak byla velká.“

Referendum o vystoupení ČR z EU

Bylo by tedy lepší, kdyby Česká republika vystoupila z Evropské unie? „Já navrhuji změnu systému k decentralizaci, tedy k tomu, aby členské státy měly možnost rozhodovat o těchto opravdu důležitých otázkách samy, aniž by byly tlačeny Bruselem.“

A vystoupení z EU byste podpořil? „Pokud by ta politika EU měla pokračovat tím směrem, jakým pokračuje, tak si myslím, že tam není jiná cesta.“

Podle Černocha by vystoupení neznamenalo ekonomickou nestabilitu ani bezpečnostní ohrožení. „Evropské státy dokáží fungovat i bez Evropské unie. A pokud EU má plán a cíl jít tím směrem, kterým jde, kdy jsme denně zavalováni směrnicemi a různými návrhy, kdy se k tomu nemůžeme kolikrát ani vyjádřit, tak tím směrem ztrácí stát suverenitu.“

Vláda je podle Černocha těžce „probruselská“: „Neustále slyšíme, že nemůže to nebo to, protože Evropská unie by se na nás zlobila. Tak tímto způsobem to nejde.“

Rozpad Úsvitu a Bloku proti Islámu

Akční rada Bloku proti Islámu většinou podpořila rozhodnutí výkonného výboru hnutí, který nedávno vypověděl smlouvu o volební spolupráci se stranou Úsvit národní koalice. Proč se tak stalo?


V březnovém Interview Plus byl hostem Martin Konvička, který sám uvedl, že v případě odstoupení od spolupráce zaplatí sankci. Uvedl tehdy částku 120 000 Kč. Na transparentním účtu Bloku proti islámu momentálně taková suma není.

„To je spíš otázka na pány Hampla a Konvičku, kteří se jednoho večera sešli a rozhodli se a v noci vydali prohlášení, o kterém věděli pouze oni dva a kterým vypovídali smlouvu s Úsvitem. Nevěděli to ani lidé z Bloku, bylo to překvapení pro nás a lidé z Bloku proti Islámu byli tímto rozhodnutím velmi zklamání, protože to s nimi nikdo ani nekonzultoval.“

Podle Černocha byla podpora ze strany Úsvitu opravdu velká. Jak uvádí, tak Úsvit plnil vše, co slíbil a zaplatil za podporu Bloku vysoké částky v rámci kampaní na sociálních sítích, diskuzí a při další mediální podpoře.

„Sankce byla vyšší než 120 000,“ říká Černoch a nechce se dále vyjadřovat na toto téma s tím, že jde o věc, kterou řeší právníci. „Nebudu říkat, jak sankce vypadala. Spočítejte si to jen selským rozumem. Byly to daleko větší peníze.“

Martin Konvička

Z čeho Blok proti Islámu sankci zaplatí? „Nevím, že čeho to Blok zaplatí. A je mi to jedno. Jestliže se někdo rozhodne a udělá si to po svém, tak to beru tak, že pro ně ta spolupráce byla cesta nahoru, než aby to brali vážně. To tříštění sil tak dělá radost jenom těm nelegálním imigrantům, kteří čekají na cestu do Evropy,“ říká Černoch.

Podle Marka Černocha velká část lidí z Bloku proti Islámu chce přestoupit do Úsvitu. Přesné číslo však neuvádí a říká, že v tom velkou roli hrají také emoce. „Jdeme svoji cestou, nenecháme se rozhodně nikým tímto způsobem srážet na kolena. Makáme. Nekecáme a makáme,“ parafrázuje na závěr Interview Plus s Michaelem Rozsypalem.

autoři: bar , Michael Rozsypal
Spustit audio