Toxoplazma a schizofrenie

23. září 2010

Infekce prvokem toxoplazmou zřejmě může zvyšovat "šance" na rozvoj schizofrenie.

Toxoplasma gondii je prvok, který může cestovat prakticky mezi všemi teplokrevnými živočichy. Končeným hostitelem ovšem musí být kočkovitá šelma - například kočka domácí, od které se velice snadno nakazí i člověk. Obvykle prodělá mírné onemocnění podobné chřipce, po kterém se toxoplazma "uklidí" do latentní fáze a údajně se nijak neprojevuje. Tým parazitologů z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze v čele s Jaroslavem Flegrem ovšem už v několika studiích ukázal, že toxoplazma až tak nevinná není a může ovlivňovat chování člověka.

Ilustrační foto

Zajímavě proto zní zpráva z John Hopkins Children's Centre v Baltimoru, podle které mají lidé infikovaní Toxoplasma gondii oproti zbytku populace o 24% větší šanci, že u nich dojde k rozvoji schizofrenie. Autoři studie předpokládají, že právě přítomnost toxoplazmy může být u geneticky predisponovaných lidí faktorem, který "spustí" onemocnění. Cílem jejich dalšího výzkumu bude zjistit, jak by lidé se schizofrenními halucinacemi reagovali na podávání léků, používaných k terapii toxoplazmových infekcí.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.