Theodor Herzl: Duchovní otec Státu Izrael

20. březen 2024

Milan Kudrys a Jan Zouplna hovoří o životě významného představitele sionismu Theodora Herzla. Pocházel z bohaté budapešťské rodiny a pracoval jako novinář ve Vídni a v Paříži.

Je označován za otce Státu Izrael. Myšlenku jeho vzniku rozpracoval v díle Židovský stát a prosazoval ji při jednáních s hlavními tehdejšími státníky. Zemřel v roce 1904.

Čtěte také

Po vzniku Izraele byly Herzlovy ostatky převezeny do Jeruzaléma a pohřbeny na národním hřbitově na Herzlově hoře, kde jsou hroby také izraelských premiérů či prezidentů.

V první části pořadu se můžete zaposlouchat do analýzy události z února 1969. Československo se ještě nevzpamatovalo ze smrti Jana Palacha a už pomalu směřovalo ke změně v čele komunistické strany.

Ta měla nastartovat zásadní politický zvrat a definitivní konec pokusů o demokratizaci poměrů? Únor 1969 připomenou ukázky z dobového rozhlasového vysílání, připravil Pavel Hlavatý. Oba pořady poslouchejte ale jen do 20. dubna 2024.

autoři: Pavel Hlavatý , PhDr. Milan Kudrys
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.