Těžký náklad parazitů

22. září 2010

Parazité jsou možná malí, ale jejich celková hmotnost v některých oblastech mnohonásobně převyšuje špičkové predátory.

Biomasa se definuje jako množství živé hmoty v daném životním prostředí, která se dá stanovit jako hmotnost organismů na jednotku plochy. Až dosud se ekologové domnívali, že k celkovému množství biomasy přispívají paraziti, kteří jsou drobní a často žijí uvnitř jiných živočichů, jen málo. Nová studie ovšem ukázala, že parazity velice, velice podcenili a své názory na jejich roli v ekosystému budou muset poupravit.

Logo

Biologové z Kalifornské univerzity v Santa Barbaře hodnotili biomasu ve třech různých oblastech kalifornského a mexického pobřeží Pacifiku. Do studie zahrnuli více než 200 druhů živočichů - od nepatrných parazitů motolic přes ryby až po ptáky, kteří zde představují špičkové predátory. Zjistili, že biomasa všech motolic je ve studovaných oblastech stejná jako biomasa ryb a třikrát až devětkrát překračuje biomasu ptáků.

Důvod, proč na pobřeží existuje tak ohromné množství motolic, vidí autoři studie v jejich rozmnožovací strategii. Určitou část svého životního cyklu totiž motolice tráví uvnitř plžů, kterým brání v rozmnožování. Valná část energie, kterou plž získá z potravy, je pak místo do plžích vajíček investována do množení motolic.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.