Stopování rizika rakoviny

23. září 2010

Manželský pár, který kolem roku 1630 připlul do Ameriky, je zřejmě předkem stovek dnešních Američanů se zvýšeným rizikem vzniku rakoviny tlustého střeva.

Odborníci z Huntsmanova institutu pro výzkum rakoviny a Univerzity v Utahu studovali dvě rozsáhlé rodiny, jednu v New Yorku a druhou v Utahu, jejichž příslušníci mají zvýšené riziko vzniku rakoviny tlustého střeva, za které odpovídá genetická mutace.

Logo

Mutace způsobuje stav nazývaný atenuovaná familiární adenomová polypóza (AFAP). Lidé postižení tímto onemocněním mají ve střevech množství polypů, které se mohou zvrhnout v maligní karcinom střeva.

Genetická studie ukázala, že obě studované rodiny mají společné předky - manželský pár, který v dobách osidlování Ameriky přicestoval z Anglie. Skutečnost, že bylo možné tuto mutaci vystopovat tak daleko do minulosti, podle univerzitní zprávy nasvědčuje tomu, že se vyskytuje nejen u dvou studovaných rodin, ale i v řadě dalších po celých Spojených státech.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.