Starší lidé lépe zvládají emoce

22. září 2010

Tým výzkumníků vedený Dr. Dolcosem z kanadské Albertské univerzity provedl psychologické a neurologické pokusy se staršími a mladými lidmi. Ukázalo se, že zdraví lidé starší 60 let se dokáží dívat na různé negativní události s větším nadhledem.

Již dřívější studie ukázaly, že zdraví starší lidé mají sklon hodnotit situace spíše pozitivněji. Umějí lépe odhadnout, kolik pozornosti mají věnovat různým negativním situacím, a nenechají se jimi tolik rozčílit. Nyní se ale vědci pokusili zjistit, v čem mozek starších lidí funguje jinak než mozek lidí mladších, aby jim byla dopřána tato velkorysejší duševní perspektiva.

Při experimentech ukazovali vědci mladším a starším účastníkům testů standardizované obrázky vyjadřující emocionálně provokující situace. Účastníci měli zhodnotit emocionální obsah situací jejich zařazením do kategorií "pozitivní", "neutrální" a "negativní". Současně s tím byla mozková aktivita pokusných osob sledována metodou fMRI (functional magnetic resonance imaging - funkční zobrazování magnetickou rezonancí). Starší osoby považovali situace za méně negativní než účastníci mladší. Metoda fMRI zaznamenala u starších účastníků zvýšenou interakci mezi částí mozku zvanou amygdala a oblastí mozku zvanou anterior cingulate cortex. Oblast amygdala je spojena se zaznamenáním emocí, kdežto oblast anterior cingulate cortex se podílí na zvládání emocí.

Podle Dr. Dolcose pokusy ukázaly, že emoční kontrola se během stárnutí zlepšuje. Mezi dvěma uvedenými oblastmi mozku dochází ke zvýšení interakcí. To umožňuje zdravým starším lidem kontrolovat svou emocionální reakci. Jsou tedy méně emočně zasaženi rozčilující situací. Dr. Dolcos je přesvědčen, že získané poznatky by mohly lékařům pomoci lépe porozumět lidem, kteří mají potíže se zvládáním rozčilujících situací, a léčit je. Výsledky studie byly uveřejněny v časopise Neurobiology of Aging.

autor: Hynek Moravec
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.