Solární balóny nepotřebují plyn

8. srpen 2006
Solární balón startuje

V klasických balónech je vždy potřeba nějaký plyn - u heliových nebo vodíkových sám nadnáší, u horkovzdušných propanový hořák aspoň ohřívá vzduch. Každý ale ví, že černé věci se na přímém slunci zahřívají. Nešlo by postavit balón, který by nadnášela solární energie? Šlo - někteří nadšenci už na takových strojích i létají.

Malý pokus si může udělat každý: když jen částečně nafouknutý černý pytel z polyetylenu (třeba takový, co se používá na odpadky) pevně zavážete a položíte na sluncem ozářenou plochu, brzy se na foukne a bude mít snahu vás opustit. Pokud bude dostatečně velký, sluneční svit silný a okolní vzduch naopak dostatečně chladný, nejspíš se mu to i povede. Na zahraničních trzích se hračky založené na tomto principu objevily už v 80. letech a stále se dobře prodávají.

Koumaly ale napadlo, jestli by to šlo k něčemu využít, a začali počítat. Solární balón o průměru necelé dva metry unese za obvyklých meteorologických podmínek přibližně 80 gramů zátěže. A to bez jakékoliv spotřeby energie; ohřívá se totiž nejen přímým slunečním zářením, ale také radiací odraženou od země. S nevelkým zvětšováním rozměrů pak výkony velmi rychle rostou. Například čtyřmetrový černý vak už unese dva kilogramy, což stačí například pro pořizování snímků a videozáběrů z výšky, pro vynášení radioamatérských kamer do výšky, pro meteorologická měření, astronomické kluby, testování součástek leteckých či raketových modelů i jiné techniky.

Slunce uzvedne i člověka

Ale ani tím to nekončí. Jedenáctimetrový solární balón vyzvedne do vzduchu za vhodného počasí přes půl metráku - a to už je docela užitečné zařízení. A stroj s průměrem jen o tři metry větším unese člověka v lehké sedačce.

Francouzský inženýr Gérard Auvray už roku 1997 se svým bezpilotním balónem o průměru 4 metry dosáhl výšky přes 18 kilometrů. Měřící přístroje ukázaly, že zatímco kolem vládl mráz -50 stupňů Celsia, v obalu slunce zahřálo vzduch na 80 stupňů. Let začal v Arachonu a po třiadvaceti hodinách a třiceti minutách skončil nedaleko Marseille.

Na základě těchto zkušeností nyní Auvray se svým kolegou Jean-Paulem Domenem staví solární balón, který do stratosférické výšky vynese letoun napájený fotovoltaickými panely umístěnými na křídlech. Stroj bude mít rozpětí křídel 6 metrů a hmotnost 7 kg. Měl by se stát prvním letounem, který překoná Atlantik jen s pomocí slunečních paprsků.

Malý pokus s černým pytlem může za slunečného dne provést každý

Nejodvážnější nadšenci už se na upoutaných balónech také několikrát vznesli. Na svých webových stránkách ovšem důrazně upozorňují na nutnost dodržování všech bezpečnostních zásad a předpisů platných v zemi startu.

Spustit audio
autor: Jan Novák