Škrpály v zámecké zdi

20. září 2010
Zámek Liedberg

Proč zazdívali stavitelé do zdí hradů a zámků obnošené boty?

Při opravě jedné ze zdí zámku Liedberg v německém Korschenbroichu v Severním Porýní-Vestfálsku narazili restaurátoři na tři staletí staré boty. Vše nasvědčuje tomu, že osm kusů pánské, dámské i dětské obuvi bylo zazděno do zámecké zdi ve výšce 12 metrů nad zemí zcela úmyslně v roce 1708. Většina bot byla silně obnošená, ale bezesporu šlo luxusní výrobky poplatné barokní módě. S vysokou pravděpodobností je nosili majitelé zámku.


Nálezy zazděných bot nepatří mezi rarity. Také na liedbergském zámku se obuv určitě zazdívala častěji. Při rekonstrukci zdí už se podařilo narazit na dva páry bot z 19. století. Oficiální vysvětlení pro tento zvyk zatím chybí. Zřejmě šlo o pověrčivý rituál, který měl zahánět smůlu buď od obyvatel zámku nebo zajišťoval štěstí jeho stavitelům.


Boty budou vyčištěny, prozkoumány a zdokumentovány. Pak se vrátí do zámecké zdi. Co kdyby na té pověře přeci jen něco bylo.


Boty ve zdech českých hradů a zámků?


Zajímalo nás, zda bývaly podobné praktiky běžné také u nás, tedy zda ve zdech českých hradů a zámků nacházejí archeologové běžně obnošenou obuv. Zeptali jsme se na to našeho předního kastelologa prof. Tomáše Durdíka, který nález komentoval slovy: „V životě jsem se s tím nesetkal“. Zdá se tedy, že ať už nové či staré škrpály se u nás do stěn příbytků nezazdívaly. I když, kdo ví. Třeba ještě čeká na české archeology v tomto směru nějaké překvapení.


Zvukovou podobu této zprávy můžete slyšet v historickém magazínu Zrcadlo, který měl premiéru 30.4.2010 v 9:00.

Spustit audio
autor: Jaroslav Petr
  • Historie