Selský rozum se vrací do republiky?

25. leden 2001

"Zákon, respektive jeho nezpochybnitelná platnost, pokud byl vytvořen ústavní cestou, je a pro ODS vždycky bude více než odvěké lidské pokušení relativizovat jeho autoritu a jeho platnost například nejrůznějšími intelektuálskými hrátkami o jeho smyslu či duchu," píše doslova ve čtvrteční Mladé frontě Dnes předseda ODS Václav Klaus.

Vyjadřuje se tak k rozhodnutí ústavního soudu, který zrušil některé z pasáží volebního zákona. Konkrétně ty, které měly změnit systém voleb do poslanecké sněmovny ze systému poměrného zastoupení na systém většinový. A to tím způsobem, že by formálně byl i nadále nazýván systémem poměrného zastoupení a přitom obsahově splňoval většinu kritérií systému většinového.

Pouze naoko by tak byl v souladu s platným znění české ústavy. V článku osmnáct se uvádí, cituji: "Volby do poslanecké sněmovny se konají tajným hlasováním na základě všeobecného, rovného a přímého volebního práva, podle zásad poměrného zastoupení." Konec citátu. Formálně by se tudíž volilo podle tohoto systému, ve skutečnosti by však k rozdělování mandátů docházelo způsobem většinovým, kdy by vítěz bral prakticky všechno. Nastala tedy v poslední době tolik diskutovaná a právními pozitivisty zesměšňovaná situace.

Litera zákona by byla zdánlivě zachována, smysl zákona byl porušen. Dalo by se to přirovnat k nákupu na tržišti. Tam si lidé pořizují oděvy honosící se světovou značkou a přitom dobře vědí, že je to pouze klam, protože koupené zboží s ní nemá kromě neprávem užívané značky vůbec nic společného. Samozřejmě s tím rozdílem, že v případě plagiátů je porušení zákona naprosto jasné.

Takže pokud někdo podlehl pokušení a hrátkám s duchem a literou ústavy a zákonů, pak to byli smluvně opoziční partneři. Právě oni prosadili spornou novelu volebního zákona, která se cynicky snažila obejít ústavu. Na rozdíl od dění kolem rady České televize a volby jejího generálního ředitele, lze v této souvislosti těžko ironizovat ty, kteří podobný postup zhatili.

Nejde totiž o žádné intelektuálské hrátky, ale o právoplatné rozhodnutí Ústavního soudu. "Soudci Ústavního soudu pochopili selským rozumem, o co jde," říká jeden z nich, konkrétně zpravodaj volebního zákona Vladimír Čermák. Zkrátka čeští politici si musí zvykat na to, že ústava a zákony jsou přijímány s určitým smyslem. Píše-li se tudíž naprosto jasně v ústavě, že se do sněmovny volí na základě systémem poměrného zastoupení, není možné, přijmout novelu zákona, která to popírá. Tak velí selský rozum a naštěstí také Ústavní soud.

Takže jeho středeční verdikt je jasným signálem, že chce-li někdo obcházet smysl zákonů, musí počítat s tím, že narazí. O tom, že podobné lekce mohou být prospěšné, svědčí už zmiňovaný článek Václava Klause. V něm mimo jiné uvádí, že není jiné cesty k většinovému způsoby volby do sněmovny, než změna ústavy. Pokud by smluvně opoziční partneři řešili volební úpravy právě takto, bylo by to v souladu jak s literou, tak i s duchem ústavy. Pak by tento zákon nemohl zrušit Ústavní soud a pravděpodobně by se podle něj volilo v létě příštího roku.

Takto mají poslanci zhruba rok na to, aby se dohodli na nové právní úpravě. Třeba se smluvně opozičním partnerům podaří přesvědčit čtyřkoalici, že je lepší překopat českou ústavu a na základě toho i úplně změnit způsob voleb nejenom do sněmovny, ale také do senátu a možná i hlavy státu. Pokud se na tom většina parlamentu shodne, bude to v pořádku. Zásadní změny důležitých zákonů, a mezi ně ten volební určitě patří, by totiž měly probíhat na základě většinové shody a po důkladné veřejné diskusi a ne pomocí síly. Takže verdikt Ústavního soudu nevylučuje, aby se v budoucnu volilo do sněmovny na základě většinového způsobu. K němu však není jiné cesty, než změna ústavy.

ČRo 6 / RSE 25. ledna 2001

autor: Petr Hartman

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.