Šaron chce ve Washingtonu "odepsat" Arafata

7. únor 2002

V době, kdy předseda izraelské vlády Ariel Šaron odletěl do Spojených států na setkání s americkým prezidentem Georgem Bushem, se znovu vystupňovalo napětí na Blízkém Východě. Ministr zahraničí Izraele Šimon Perés, který zastupuje premiéra Šarona v jeho nepřítomnosti v čele vlády, svolal mimořádnou schůzku bezpečnostních činitelů.

Napětí se vystupňovalo v okamžiku, kdy předseda izraelské vlády Ariel Šaron odlétal do Washingtonu na jednání s americkým prezidentem Georgem Bushem. V židovském sídlišti Hamra na Západním břehu se palestinský ozbrojenec, převlečený do uniformy izraleského vojáka, pokusil zajmout a odvést jako rukojmí asi padesátiletou ženu s její 11 letou dcerou, které jej - podle výpovědí svědků - v jeho převlečení vpustily do svého domu. Obě ale pak zastřelil a při následující přestřelce zabil ještě jednoho izraelského vojáka a dva další zranil.

Izraelská armáda na to odpověděla odvetným útokem na středisko palestinských bezpečnostních sil v Nablusu, které označila za teroristické doupě. A asi 15 lidí bylo prý při tomto útoku zraněno.

Podle izraelských sdělovacích prostředků izraelské bezpečnostní síly zmařily ve středu údajně dva další teroristické útoky, když zadržely dva Palestince severně od Tel Avivu, v jejichž automobilu byla nalezena bomba a když jeden policista "přepral" v autobuse na okraji Jeruzaléma Palestince, který se zjevně připravoval k sebevražednému teroristickému činu. Řidič autobusu si totiž povšiml podezřelého muže, kterému z pod kabátu vyčuhovaly elektrické drátky a při přechodu kontrolního stanoviště upozornil policii - a jak se ukázalo, podezřelý muž měl skutečně na těle připoutané výbušniny.

Izraelský rozhlas také hlásí, že ve čtvrtek se z palestinských věznic dostaly na svobodu předčasně desítky odsouzených aktivistů hnutí Hamas a islámský Džihád. V jednom případě prý do věznice vtrhli palestinští ozbrojenci a propustili vězně, aniž by jim v tom tamní stráže dokázaly zabránit, jindy se vězňům prostě podařilo hromadně uprchnout.

To vše vytváří znovu velmi napjatou situaci na Blízkém Východě. Izraelský premiér Ariel Šaron, který musel naposledy zkrátit svou návštěvu ve Washingtonu kvůli náhlému napětí v Izraeli, vyvolaném teroristickými útoky, odletěl tentokrát na schůzku s americkým prezidentem Bushem s netajeným s úmyslem přesvědčit ho, aby tak zvaně "odepsal" Jásira Arafata. Šaron už v prosinci nedovolil Arafatovi návštěvu Jeruzaléma a označil ho za politicky "bezvýznamnou" osobu.

Americký deník New York Times ovšem před několik dny otiskl článek Jásira Arafata, který tvrdil, že je ochoten uzavřít mír s Izraelem, jestliže se s ním bude jednat jako s rovnocenným partnerem a slíbil dokonce, že zakročí - jak to sám nazval - proti palestinskému "terorismu". Arafatův článek však v zápětí ostře kritizovalo hnutí Hamas.

Řada západních pozorovatelů vývoje na Blízkém Východě si proto už delší dobu klade otázku, jakou úlohu může ještě sehrát Jásir Arafat a zda má vůbec nějaký vliv mezi palestinskými radikály. Jestliže přes různá prohlášení nedokázal zabránit vlně nedávných sebevražedných pumových útoků, namířených proti Izraeli, vznikl dost rozšířený dojem, že se k míru obrátil zády. I americký prezident George Bush pak Arafata kritizoval, že se dost nesnaží pro věc míru něco udělat.

ČRo 6 / RSE

7. února 2002

rse@cro.cz

autor: Jan Bednář
Spustit audio