Sankce proti Bělorusku poškozují i kritiky režimu, země je přitom okupovaná, říká zástupkyně menšiny

28. březen 2022

Česko přestalo vydávat Bělorusům víza. Je to spravedlivé, když zemi zavlekl do války na Ukrajině diktátor Alexandr Lukašenko? „Česko zvážilo, jaký bude mít k Bělorusku vztah. Je jasné, že země je agresorem, a proto vedle sankcí musíme i přestat přijímat lidi, kteří tu chtějí pracovat. Tu nespravedlnost vůči většině těch, kteří Lukašenka nevolili, vnímám,“ uznává poslankyně Barbora Urbanová (STAN). Aleně Kovářové Cichanovič ale vadí, že tento krok dopadl i na kritiky režimu.

Kovářová Cichanovič, zástupkyně Bělorusů v Radě vlády pro národnostní menšiny, vnímá nutnost sankcí a reakce: „Ale vadí nám jejich plošný charakter. Dříve byly sankce cílené, což mělo logiku. Ale teď se všichni ocitli v jednom pytli. To pro zastánce běloruského režimu může být i určitou satisfakcí.“

Když je někdo opravdu proti Lukašenkově režimu, tak mu pomůžeme.
Barbora Urbanová (STAN)

„Česká republika slíbila, že bude dávat humanitární víza,“ brání postup vlády poslankyně a místopředsedkyně sněmovního zahraničního výboru. „Takže když je někdo opravdu proti Lukašenkově režimu, tak mu pomůžeme.“

Čtěte také

Kovářová Cichanovič ale udává konkrétní případy. „Například studenti byli přijati na české univerzity a nemohou teď přijet. To samé, když dcera přijede za rodiči, kteří opustili Bělorusko kvůli perzekuci, ale nemůže tu zůstat a dostat povolení k pobytu.“

„V takových případech by mělo dojít k revizi usnesení vlády,“ navrhuje řešení poslankyně. „Chápu problematiku plošnosti sankcí. Našim úřadům vyčítám, že jsou v těchto případech velmi pomalí, a chápu také nervozitu běloruské komunity. Tito lidé by na humanitární víza měli mít nárok, protože utíkají před válkou nebo represí.“

Do Běloruska byla nastěhována ruská technika a 30 tisíc ruských vojáků. Umožňuje to nelegitimně zvolený prezident.
Alena Kovářová Cichanovič

Humanitární případy by měly být především upřesněny, žádá Cichanovič. „Teď vidíme, kolik takových je. Tyto všechny případy musíme dát na papír, aby lidé měli garanci, že jim bude vyhověno.“

Bělorusko je samo okupovaným státem, dodává aktivistka. „Byla do země nastěhována ruská technika a 30 tisíc ruských vojáků. Jde tedy o okupované území a z něho je veden útok, který umožňuje nelegitimně zvolený prezident,“ shrnuje složitou situaci Alena Kovářová Cichanovič.

Lukašenko už nemůže začít se Západem komunikovat, navždy bude přílepek Ruska.
Barbora Urbanová (STAN)

„Momentálně jsme ve stavu, kdy je vůči nám Bělorusko stejně jako Rusko uzavřené. Lukašenko už nemůže začít se Západem komunikovat, navždy bude přílepek Ruska, pokud ho někdo nesvrhne,“ obhajuje nezbytnost přísných sankcí Barbora Urbanová (STAN).

Poslechněte si celou debatu, ptá se Karolína Koubová.

autoři: Karolína Koubová , oci

Související