S pašeráky nespolupracujeme, tvrdí Gruber z Lékařů bez hranic

10. srpen 2017
Pavel Gruber

Počet migrantů, kteří se ze severní Afriky dostali přes Středozemní moře letos do Itálie, se podle odhadů blíží hranici sta tisíc. Vláda v Římě, stejně jako regionální správy v jižních částech Itálie, se snaží přicházet s novými nápady, jak tento proud omezit. Italský ministr vnitra Marco Minniti vyzval nevládní organizace, aby podepsaly kodex, který má ztížit práci pašerákům, kteří migranty na moře vysílají. Jednou z organizací, které toto odmítly učinit, jsou i Lékaři bez hranic.

Lékařům bez hranic vadila povinnost přijmout na palubu lodí policisty, kteří vyšetřují převaděčství. „Ve všech našich projektech platí striktní zákaz vstupu ozbrojených lidí do našich nemocnic a areálů. Tato výjimka by nás mohla ohrozit v jiných částech světa,“ zdůvodňuje Pavel Gruber, ředitel české pobočky Lékařů bez hranic.

Obvinění, že humanitární organizace spolupracují s pašeráky, Gruber považuje za odvádění pozornosti. Záchrana lidí na moři je totiž zodpovědností států. Itálie dříve vedla operaci Mare Nostrum, kterou ale ukončila a počet mrtvých začal narůstat. Právě to Lékaře bez hranic vedlo ke spuštění vlastní operace. S pašeráky lidí prý nespolupracují. Podívejte se na celý rozhovor na videu:

Spustit audio
  • Krátká zpráva