Rozhlasák Kocourek vzdoroval nacismu tím, co uměl – profesionální žurnalistikou
Franta Kocourek nepochybně patří k nejslavnějším postavám v historii Československého rozhlasu. Patřil k těm statečným novinářům, kteří si koncem 30. let 20. století uvědomovali hrozící nebezpečí německého nacismu a snažili se vzdorovat mu nejlepší zbraní, jakou znali: profesionální žurnalistickou prací.
Čtěte také
Do dějin rozhlasové reportáže se zapsal 19. března 1939 při přímém přenosu německé vojenské přehlídky v Praze. Pevným hlasem okomentoval s pomocí skrytých symbolů nabubřelost vojenské parády okupantů.
V červnu 1941 byl zatčen gestapem a na jaře 1942 popraven. Jeho život připomínají publicisté Pavel Hlavatý a Jan Sedmidubský v pořadu z roku 2012. Na webu poslouchejte jen do 19. října 2023.
Související
-
Dr. Franta Kocourek - úvaha Naše řeč v den příjezdu...
Neznámý řečník vítá říšského protektora Konstantina von Neuratha, který právě dnes přicestoval do Prahy. Píše se pátý duben roku 1939 a rozhlasová reportáž o protek...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.