Regenerace ploutví závisí na mikroRNA

23. září 2010

Ryby, mloci a čolci mají mnohem lepší regenerační schopnosti než savci - například oblíbené pokusné rybce daniu pruhovanému (Danio rerio) bez problémů dorostou ploutve, stejně jako části srdce a očí.

Někteří biologové věří, že savci včetně člověka tuto schopnost mají také, pouze u nich byla v průběhu evoluce "umlčena". Mezi vědce, kteří hledají cesty, jak ji vrátit zpět, patří Kenneth Poss z Duke University Medical Center. Spolu se svými kolegy zjistil, že pro regeneraci amputovaných ploutví u rybiček danií je klíčová molekula ze skupiny mikroRNA. Termín mikroRNA označuje malé molekuly ribonukleové kyseliny, které u savců kontrolují aktivity některých genů.

Regeneračního procesu u danií se podle univerzitní zprávy účastní molekula s označením miR-133. Rybka na amputaci ploutve reaguje tím, že sníží produkci miR-133. Následkem je rychlý růst nových tkání a náhrada ztracené ploutve. V případě, že vědci signalizační dráhu miR-133 zablokovali, rostla ploutev mnohem pomaleji. Molekula miR-133 tedy zřejmě představuje prostředek, kterým rybka za normální situace rychlý růst svých tkání "drží na uzdě".

Molekula miR-133 se vyskytuje i u lidí. Autoři experimentu si od jejího dalšího studia slibují pokrok ve výzkumu regenerace lidských orgánů.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka