Průhledná rybka pro průhledný výzkum

23. září 2010

Výzkum nádorových a transplantovaných buněk se "zprůhlední" díky nové odrůdě rybek.

Drobná rybka danio pruhované (Danio rerio), anglicky zebrafish, se používá jako experimentální model pro studium nádorových onemocnění i kmenových buněk. Přímé sledování buněk i orgánových změn bylo až dosud omezeno pouze na průhledné embryonální stadium této ryby. Vědci z Bostonské dětské nemocnice v čele s doktorem Richardem Whitem ovšem nyní vyšlechtili odrůdu, která zůstává transparentní i v dospělosti. Průhledný je i její mozek, srdce a zažívací ústrojí. Průhlednou rybu a její první věděcké využití popisuje článek v časopise Cell Stem Cell.

Průhledné danio

Průhledná rybka už svým tvůrcům posloužila při studiu metastázování nádorů. V experimentu nechali v břišní dutině ryb vzniknout fluoreskující nádor melanom. Růst nádoru i šíření jednotlivých rakovinných buněk pak mohli pod mikroskopem sledovat v reálném čase přímo v dospělém živém organismu, což zatím nebylo možné. Dalším experimentem, při kterém vědci svoji rybku využili, bylo pozorování produkce krevních buněk po transplantaci kostní dřeně.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.