Pravěké Grónsko bylo zelené
DNA, která se zachovala pod vrstvou grónského ledu, ukázala, že podnebí v Arktidě bylo v minulosti mnohem teplejší, než se klimatologové domnívali.
Až dosud nikdo neměl představu, co by mohlo ležet pod kilometry silnou vrstvou ledu, která už tisíce let pokrývá asi 10% zemského povrchu. Mezinárodní tým výzkumníků se rozhodl tato "bílá místa na mapě" prozkoumat. Obtížné vrtání skrze dva kilometry silnou vrstvu ledu v jižním Grónsku přineslo výsledky v podobě vzorků DNA, jejichž stáří vědci odhadují mezi 450 000 a 900 000 lety.
Molekulárně-biologická analýza ukázala, že DNA pochází od různých druhů hmyzu, bylin a stromů. Pravěké Grónsko tedy rozhodně nemohlo být pod ledem, jak jsme se doposud domnívali. Teplota se zřejmě pohybovala mezi mínus 17 stupni Celsia v zimě a plus 10 stupni Celsia v létě - což umožňovalo růst borovic, tisů a olší. Grónské lesy se tedy zřejmě podobaly těm, které dnes můžeme vidět ve východní Kanadě nebo ve Švédsku. Tento objev bude publikován v novém čísle Science.
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.