Pravěká zvířata ve Španělsku

23. září 2010

Na jihovýchodě Španělska se nachází unikátní paleontologické naleziště Fonelas P-1, na kterém se našlo více než 4000 fosílií různých pravěkých zvířat. Kromě počtu nálezů je místo unikátní také tím, že se obsahuje pozůstatky pravěké fauny nejen z Evropy, ale i Afriky.

Fosilie staré asi 1,8 milionu let patří zvířatům, jejichž mrtvoly si do brlohu odtahaly hyeny druhu Pachycrocuta brevirostris, které dosahovaly velikosti dnešního lva. Zřejmě se jedná o největší druh hyeny, jaký kdy existoval. Mezi zbytky jejich potravy zatím paleontologové ze španělského geologického institutu identifikovali 24 druhů velkých a 8 druhů malých savců, dva plazy a jednoho ptáka.

Některá z těchto zvířat byly až dosud neznámá. K překvapením ale patřila i jinak dobře známá hyena čabraková (Hyaena brunnea), která dnes žije pouze v jižní Africe. Objev z Fonelas je první, který dokazuje, že tento druh v minulosti žil i v jiných oblastech. Kromě hyeny zde paleontologové našli fosílie dalších afrických savců - například pravěký druh žirafy, který na pohled připomíná dnešní okapi, nebo psovitou šelmu Canis etruscus - předchůdce dnešního vlka.

Logo

Africká zvířata se podle zprávy BBC mohla dostat na evropskou půdu hned několika způsoby - přes Gibraltarskou úžinu, Sicíli nebo Blízký východ. Evropskou faunu ve Fonelas zastupují mamuti Mammuthus meridionalis a šavlozubé kočky Megantereon cultridens.

Snímky některých fosílií si můžete prohlédnout na stránkách BBC. Na vlastní oči je můžete vidět v Archeologickém muzeu ve španělské Cartageně.

autor: Martina Otčenášková