Poslechněte si úterní Vědu Plus s Renatou Kropáčkovou

21. listopad 2023

Upravovat pitnou vodu bude v budoucnu náročnější a zřejmě i dražší. Jak potvrdili jihočeští vědci spolu s norskými kolegy, v povrchových vodách přibývají přírodní organické látky. A to vlivem klimatické změny nebo hospodaření v rybnících. Jak dopadla analýza povrchové vody v povodí tří důležitých zdrojů většiny pitné vody pro jižní Čechy?

A co uslyšíte dál?

  • Každodenní předsudečné projevy a institucionální diskriminace vůči lidem se zdravotním postižením nemusejí být páchány s úmyslem ublížit, přesto mohou ubližovat. Například jako nevyžádané projevy lítosti. Co vede lidi k úmyslnému napadení, které může být slovní, fyzické, sexuální i ekonomické?
  • Nový přístroj vědců z Fakulty elektrotechnické ČVUT změří kvalitu mobilního připojení na jakémkoli místě. Vyvinuli ho pro Český telekomunikační úřad, ale podle autorů se dá využít i v zahraničí.
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.