Pompeje východu

24. září 2010

Archeologická expedice objevila Pompeje východu, uvedl server BBC News. Vesnice zanikla při největším výbuchu sopky v moderní historii lidstva.

K explozi sopky Mount Tambora došlo v dubnu roku 1815 a zasáhla rozsáhlou oblast Indonésie. O zničující síle výbuchu svědčí fakt, že zahynulo více než 100 000 lidí. Některé zabily přímo proudy horkého vzduchu, sopečného popela a vyvržené balvany. Další zemřeli v důsledku nakažlivých onemocnění a hladomorů.

Následující rok 1816 je znám jako "rok bez léta", protože vzhledem k velkým imisím sopečných plynů do atmosféry došlo k celosvětovému ochlazení klimatu.

Jednu z pohřbených vesnic se podařilo objevit v neprostupné džungli v létě roku 2004 po šestitýdenním archeologickém výzkumu. K orientačnímu prozkoumání osady pohřbené pod třímetrovou vrstvou sopečného prachu použili výzkumníci radar. To jim umožnilo lokalizovat domy a jeden z nich se podařilo také vykopat. Kromě zuhelnatělé konstrukce a mrtvých těl našli archeologové nejrůznější předměty z bronzu a keramiky.

Všechny tyto nálezy mohou přinést mnoho zajímavých informací o zaniklé indonéské kultuře. Například nálezy bronzu naznačují, že Tamborané byli bohatí lidé s vazbami na Vietnam a Kambodžu.

Příští rok se chtějí výzkumníci ke své práci opět vrátit. Věří, že se jim podaří najít pozůstatky dřevěného paláce.

autor: Hana Staňková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.