Počítač simuluje zánik prakontinentu Gondwana

22. září 2010

Počítačový model vyvinutý na Londýnské univerzitě nám napověděl, jak přesně se rozpadla Gondwana - jeden z největších kontinentů, jaké kdy Země poznala.

Gondwana existovala před 500 až 180 miliony let. Tvořily ji dnešní Antarktida, Jižní Amerika, Afrika, Madagaskar, Austrálie, Nový Zéland, Nová Guinea, Arabský poloostrov a přední Indie.

Dosud existují dvě teorie o rozpadu Gondwany. První říká, že se kontinent rozpadl na mnoho menších pevnin. Podle druhé teorie se rozdělil pouze na několik velkých dceřiných kontinentů.

Analýzou magnetických a gravitačních anomálií v oblasti dnešního Mosambiku a pobřeží Antarktidy britští vědci podpořili druhou ze zmíněných teorií. Podle jejich výsledků se Gondwana rozdělila před 183 miliony let na pouhé dvě části - východní a západní. Teprve o 30 milionů let později se tyto části začaly rozpadat na kontinenty, které známe dnes. Tento proces pokračuje dosud: Afrika se podél Velkého riftového údolí rozděluje a v budoucnu z ní vzniknou dvě samostatné pevniny.

Podrobná studie o rozpadu Gondwany vychází tento měsíc v časopise Geophysical Journal International.

autor: Ondřej Vrtiška
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka