Plzeňský rozhlas po roce 1968 aneb Konec svobody slova
Kromě pražského Československého rozhlasu hrála v letech 1968 a 1969 významnou společensko-politickou roli i krajská studia. Mnoho z nich vysílala pořady, které na jaře a v létě 1968 zásadním způsobem přitakaly změnám, známým jako pražské jaro.
Krajská studia se podobně jako rozhlas v Praze připojila i k protiokupačnímu vysílání po 21. srpnu. A i jich se pak dotkl nástup obnovené cenzury sdělovacích prostředků po září 1968.
Jak to vypadalo v Plzni, přiblíží prostřednictvím ukázek z dochovaných nahrávek repríza pořadu z roku 2013, který připravil Pavel Hlavatý. Na webu ale jen do 24. února 2024.
Související
-
Jen si nechte Dubčeka v Moskvě… Jak by vypadal srpen 1968, kdyby se někdo rozhodl jinak?
Okupace naší země 21. srpna 1968 byla nečekaná. A vyžadovala rychlé reakce. Za mnohé se dodnes nemusíme stydět. Nejvyšší představitelé státu se vymezili proti okupantům.
-
Jan Kůrka si na olympiádě v Mexiku 1968 vystřílel zlatou medaili
Před poslední ranou na olympijské střelnici v Mexiku nemyslel Jan Kůrka na nic. Patrony si smíchal tak, aby vůbec nevěděl, jakou ránu střílí. Cítil, že je v transu.
-
Báli jsme se o tom mluvit, říkají hrdinové ze srpna 1968
18letý Karel Kovařovic se během sovětské invaze v srpnu 1968 přímo před budovou rozhlasu pokusil zachránit raněného a sám byl dvakrát postřelen.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.