Pirát z Prahy se nevzdává

7. únor 2001

Investujte tisíc korun do kupónové knížky. Svěřte nám ji a my vám za ni vyplatíme desetinásobek. Nebudete muset sami investovat a riskovat, že získáte akcie podniků, které vám nevydělají ani tolik, kolik vás stálo pořízení kupónové knížky.

S takovouto filosofií vtrhnul koncem roku 1991 ze Spojených států do Československa Viktor Kožený. Tehdy neznámý mladík dokázal přesvědčit zhruba osm set tisíc lidí.

Shromáždil tím do svých rukou obrovský majetek. Těm, kteří se o desetinásobek ihned přihlásili, jej vyplatil. Ti co uvěřili Koženého slibům, že bude jejich jmění dále zhodnocovat, patrně spláčou nad výdělkem. Kožený pohybující se většinou na hraně zákonů a někdy nejspíš i za ní, prováděl postupně takové kroky, které vzdalovaly peníze od drobných investorů. Jedním z nich byla přeměna investičních fondů na průmyslový holding. Stalo se tak těsně před novelou zákona zpřísňujícího dohled nad investičními společnostmi. Další vývoj jasně ukázal, že nešlo pouze o shodu okolností, ale o dobře připravený a promyšlený postup.

Ve složité spleti vzájemných vazeb a finančních toků uvnitř Koženého molochu postupně mizely stovky milionů korun. Cena akcií Harvardského průmyslového holdingu zákonitě klesala a akcionářům postupně v rukou zbyly de facto bezcenné papíry. Situace vyvrcholila likvidací holdingu. Taktickým manévrováním se Koženému podařilo majetek holdingu koupit. Přesněji řečeno získat za dvě směnky na zhruba deset miliard korun s dobou splatnosti dva roky. To mělo zaručit, že na každou akcii připadne asi šest set korun. Lhůta k proplacení směnek už dávno vypršela, Kožený je však dodnes neuhradil.

Znamená to, že drobní akcionáři holdingu nedostali ani korunu a že za to nese odpovědnost opět Kožený. Lidé, kteří se o zpeněžení akcií měli postarat, šli svým chováním Koženému na ruku. Svědčí o tom fakt, že do fondu neproudily peníze ale majetek, který neměl prakticky žádnou hodnotu. Takže do jeho portfolia měly být převedeny například také kupónové knížky z privatizace v Azerbájdžánu.

Tedy ze spekulace, na kterou Kožený nachytal bohaté Američany a která je připravila o stovky milionů dolarů. Kvůli tomu bylo zahraničními soudy Koženému zmraženo jmění. Pirát z Prahy, jak je ve Spojených státech titulován tiskem, získal v této zemi pověst podvodníka velkého formátu a jeho slibům už v této části světa žádný seriózní investor neuvěří.

Podobné by to mělo být také v České republice. Proto slova o tom, že by bylo dobré zrušit likvidaci Harvardského průmyslového holdingu a umožnit mu získat peníze uplatněním kupónů v azerbájdžánské privatizaci, musí znít podvedeným českým akcionářům jako nebetyčná drzost. Stejného názoru je i pražský městský soud, který zakázal s majetkem Harvardského průmyslového holdingu nakládat. To mimo jiné znamená, že soud prozatím zhatil Koženého plány, aby jeho ztráty z azerbájdžánského dobrodružství zaplatili akcionáři holdingu.

Takto jim stále zůstává naděje, že nakonec nějaké peníze za své akcie uvidí. I když při schopnostech Koženého a jeho lidí je spíše pravděpodobné, že pokud je v holdingu ještě nějaký majetek, udělají tito lidé všechno proto, aby v rukou drobných akcionářů neskončil. Proto pro drobné akcionáře není katastrofou likvidace holdingu. Naopak vše nasvědčuje tomu, že by jí byla jeho další existence. Pirát z Prahy rozhodně netrpí sentimentem a nemá tudíž jediný důvod, proč by se měl snažit splnit slib, na který dostal před několika lety statisíce drobných investorů.

ČRo 6 / RSE 7. února 2001

Napište nám: rse@cro.cz

autor: Petr Hartman

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.