Peptidy v boji proti bakteriím

23. září 2010

Rezistence, kterou si mohou bakterie vytvořit proti antibiotikům, už možná brzy nebude komplikovat léčení pacientů.

Na základě kombinace dvou důležitých obranných mechanismů, které hrají roli v počátečních stadiích infekce, navrhli výzkumníci z Weizmannova vědeckého ústavu účinnější způsob výroby nových antibiotik, uvádí server EurekAlert!

Prvním obranným mechanismem je schopnost těla produkovat antimikrobiální peptidy, které jsou pozitivně nabité, a proto jsou přitahovány k negativně nabitému povrchu bakterií. Druhým mechanismem je rozpouštění buněčné stěny bakterií některými z peptidů.

Změnou délky a pořadí aminokyselin v řetězcích těchto peptidů je možné vytvořit požadované léky. Některé by byly aktivní jak proti bakteriím, tak proti houbám, jiné pouze proti pouze jedné skupině patogenů. Současně bude možné vyrobit syntetické peptidy požadovaných vlastností, které by současně obsahovaly pouze několik aminokyselin, takže výroba takových léčiv by mohla být finančně velmi nenáročná.

autor: Hana Staňková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.