Otakar Štorch-Marien

14. březen 2014

Před 80 lety, 26. listopadu 1927, byla otevřena tzv. Aventinská mansarda - galerie moderního umění, která na přelomu 20. a 30. let vystavovala díla předních umělců avantgardy. U jejího zrodu stál nakladatel Otakar Štorch-Marien, majitel nakladatelství Aventinum, které vydávalo tehdejší nejvýznamnější autory. Poslechněte si, jak v roce 1970 vzpomínal na své začátky.

Když se před 110 lety narodil Otakar Štorch-Marien, málokdo samozřejmě tušil, že tento vodňanský rodák bude patřit k významným československým nakladatelům a osobnostem českého kulturního života své doby. Že k tomu došlo, ale nebyla taková náhoda, jak by se mohlo zdát.

Dům lékárny, kde Štorchovi rodiče žili, byl místem, které často navštěvovala místní intelektuální a umělecká elita. K těm nejznámějším hostům patřil i spisovatel Julius Zeyer. Ten také asistoval ve vodňanském kostele při Štorchově křtu. Jak nakladatel později uváděl, byl od počátku "pod hvězdou Julia Zeyera".

V necelých třech letech se Štorch s rodiči přestěhoval do Kolína. Zde strávil dětství a odbyl si gymnaziální studia. Odtud už nebylo daleko do Prahy, kde ke konci I. světové války začal studovat na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy češtinu a němčinu.

Štorchova představa, že po ukončení vysoké školy bude středoškolským učitelem, se proměnila v okamžiku, kdy "osudové řízení rozhodlo" a on dostal šanci vést ediční činnost kolínského Klubu mladých (1919). Cesta k nakladatelské a ediční činnosti byla otevřena. Zanedlouho vzniklo ve své době výjimečné a dodnes známé nakladatelství Aventinum a později i slavná Aventinská mansarda.

Ale o tom už v archivní nahrávce z 28. října 1970 vypráví sám Otakar Štorch-Marien. Hovořili jsme o něm v historickém magazínu Zrcadlo, který měl premiéru 23. 11. 2007.

autor: Petr Mančal
Spustit audio