Oprava fasády Národního divadla je stále nedořešena

5. listopad 2013

I když oprava fasády pražského Národního divadla je v plném proudu, nikdo neví, jestli kvůli ní vedení první české scény nezaplatí pokutu. Divadlo toto tvrzení odmítá, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ale uvádí, že se to může stát. Navíc - už podruhé od roku 2010 - Krajský soud v Brně rozhodl, že ÚOHS zakázku musí znovu prozkoumat.

„Celá ta akce se jmenuje Generální rekonstrukce pláště. Čili pod to spadá nejen fasáda jako taková, ale i kámen, omítky…“ A hlavní konzervátorka Národního divadla Petra Daňhelová dál vyjmenovává, že jde také o opravu oken, balkonů, dveří, izolací i světel. Podobnou rekonstrukci zažila Zlatá kaplička naposledy před třiceti lety v jiné společenské atmosféře, kdy se firmy nepředháněly, aby si zajistily státní zakázku.

Tu současnou vypsalo divadlo v roce 2010 a údajně ji vyhrála společnost GEMA ART GROUP. Konkurenční firma OHL Železniční stavby byla ze soutěže vyřazena a případ začal řešit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. „Na základě podání protiúkonů zadavatele kvůli vyloučení firmy OHL pro mimořádně nízkou nabídkovou cenu. Právní názor je takový, že požadavek, aby pozvedli tuto cenu podle kalkulačního vzorce pro stavby, je neúplný,“ vysvětluje předseda úřadu Petr Rafaj.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vrátil společnost OHL do hry, proti tomu se ale GEMA ART odvolala a věc se dostala k soudu. „My jsme setrvali na svém názoru a pak už byla podána žaloba a už to běželo soudní cestou. A prakticky to běží až do dneška,“ popisuje Rafaj. Společnost GEMA ART se k případu nechce vyjadřovat, firma OHL své vyjádření nedodala.

Spor o naší fasádu jde mimo nás

Vedení Národního divadla ústy svého mluvčího Tomáše Staňka uvádí, že spor se první české scény netýká. „Jsme pouze účastníky řízení, a to skrze předmětnou budovu. Nenáleží nám se k průběhu soudního sporu vyjadřovat,“ říká Staněk. A zatímco se vedení divadla podle něj domnívá, že případnou pokutu bude platit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, ten má jiný názor.

„Pokud bychom dospěli k názoru a stalo se pravomocným to, že zadavatel pochybil, tak samozřejmě dostane správní pokutu,“ tvrdí Rafaj. Nechce uvádět, jak vysoká pokuta by to mohla být. Případ se ale podle něj může táhnout řadu měsíců. Oprava pláště by podle plánů Národního divadla i provádějící firmy měla být hotová do roku 2015 a vyjít by měla na 90 milionů korun.

autor: Michaela Vetešková
Spustit audio