Od číhošťského zázraku uplynulo 60 let. Farář kvůli němu zemřel
Přesně před šedesáti lety se v kostele v Číhošti na Havlíčkobrodsku při mši naklonil kříž na hlavním oltáři, všimly si toho asi dvě desítky přítomných. Farář Josef Toufar, který bohoslužbu sloužil, byl později zatčen, brutálně vyslýchán pracovníky Státní bezpečnosti a v únoru 1950 zemřel.
Komunistům podle historika Martina Tichého z Ústavu pro studium totalitních režimů takzvaný číhošťský zázrak posloužil jako záminka pro útok na řeholní řády a církev.
"Případ čerstvého zázraku měl být zneužit ve velkém procesu. Proces měl být veřejný. Měl zdiskreditovat jednak církev a jednak samozřejmě osobu samotného faráře," popsal Tichý.
Farář si události sám nevšiml, upozornili ho na ni věřící, pohyb kříže vidělo celkem devatenáct lidí. Zpráva o zázraku se rychle šířila po kraji a již v prosinci 1949 se událostí začala zabývat komunistická Státní bezpečnost. A z číhošťského zázraku se stala tragédie.
V důsledku tvrdých výslechů Státní bezpečnosti duchovní Josef Toufar zemřel. "Byl unesen, protože údajně hrozilo, že ho budou věřící bránit. StB ho vylákala ven a nacpala do auta. Pak byl odvezen do věznice Valdice," vylíčil historik Prokop Tomek z Vojenského historického ústavu.
Událost se stala koncem ledna 1950. Farář byl velmi intenzivně vyslýchán. "Snažili se z něho co nejrychleji vytlouct přiznání a Josef Toufar 25. února po neúspěšné operaci umírá," dodal Tomek.
Viníci týrání Josefa Toufara zůstali víceméně bez trestu, vina byla pouze konstatována.