Obří podmořská skluzavka

23. září 2010

Před šedesáti tisíci let došlo pod mořskou hladinou u severozápadního pobřeží Afriky k sesuvu půdy, kterým vznikl nejdelší proud písku a bahna, jaký kdy geologové na Zemi zaznamenali.

Proud urazil vzdálenost 1500 kilometrů, což pro představu odpovídá vzdálenosti mezi Londýnem a Římem. Objev britských vědců zveřejnil časopis Nature. Podle autorů je objem sedimentu těžko představitelný. Proud byl asi 150 km široký a při sesuvu se přemístilo desetkrát více materiálu, než kolik dnes do oceánů donesou řeky z celého světa za celý rok.

Pozoruhodné je, že sesuv za sebou na své cestě po mořském dně nezanechal žádné sedimenty. Vědci nalezli stopy po této dramatické události jen díky nepatrné změně v gradientu poklesu mořského dna. Naměřená odchylka byla menší než pět setin úhlového stupně. Pro představu, o jak přesné měření se jednalo: profesionální fotbalová hřiště mívají od ideální roviny běžně odchylku kolem jednoho stupně.

autor: Jiří Suchomel
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.