Nová metoda hledání počátků života

22. září 2010

Odborníci z americké Pensylvánské univerzity přišli s novou počítačovou metodou studia příbuznosti proteinů. Tvrdí, že má potenciál k tomu, aby rozřešila některé dohady panující kolem počátků života na Zemi.

Evoluční historie organismů se dá sledovat porovnáváním sekvencí jejich nukleových kyselin nebo proteinů. Organismy, které jsou si blízce příbuzné a mají společné předky, budou mít mezi sekvencemi více podobností než nepříbuzné. Tým z Pensylvánie se zaměřil na takzvané retroelementy - krátké sekvence nukleové kyseliny, které obsahují gen pro enzym reverzní transkriptáza. Produkty retroelementů jsou starobylou a zároveň vysoce diverzifikovanou skupinou proteinů, takže se ideálně hodily k vyzkoušení nové metody.

V článku, který vyjde v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, vědci popisují, jak sledovali příbuznost u jedenácti skupin retroelementů, pocházejících od různých organismů včetně bakterií a viru HIV. Vytvořili počítačový algoritmus, který podobnost sekvencí porovnával metodou "všichni proti všem". Na základě výsledků pak sestavil fylogenetický strom, který svědčí o příbuznosti a evoluční vzdálenosti mezi jednotlivými retroelementy. Tento postup údajně generuje "čistší" výsledky než dosavadní metody určování příbuznosti sekvencí.

Podle autorů studie mohou výsledky objasnit mnohé otázky, které panují kolem evoluce retroelementů. Metoda má prý také potenciál k tomu, aby evoluci proteinů vystopovala až k prvním buňkám a virům, jaké na Zemi vznikly, a objasnila tak jejich vzájemné vztahy.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.