Nejslavnější dostihový kůň pod lupou genetiků

8. září 2005

Britští vědci plánují prostudovat genetickou výbavu ryzáka Eclipse, nejslavnějšího dostihového koně všech dob.

Během zhruba tříleté dostihové kariéry okolo roku 1770 absolvoval tento fenomenální hřebec 25 dostihů a ve všech přesvědčivě zvítězil. Své soupeře na dráze drtil nevídaným způsobem - "Eclipse první, ostatní nikde,"zněl ve většině případů výrok rozhodčích. Ve své době byl Eclips samozřejmě středem zájmu dostihového publika i chovatelů. O jeho mimořádné výkonnosti svědčí i skutečnost, že ihned poté, co zahynul, byl zkoumán týmem anatomů a jeho kostra je dodnes uchována na britské Královské veterinární univerzitě.

Právě tento dobře zachovaný skelet, přesněji jeho zuby mají být zdrojem DNA, kterou hodlají vědci izolovat a prozkoumat. V zubní dřeni je DNA u starých vzorků tkání relativně nejméně poškozená. Získané vzoky DNA potom badatelé plánují v laboratoři namnožit pomocí techniky zvané polymerázová řetězová reakce na množství potřebné ke srovnávání se vzorky DNA současných koní. To je dnes již téměř rutinní záležitost a využívá se při tom tzv. DNA čipů. Výsledkem by mělo být odhalení genových sekvencí, které Elipse od běžné koňské dostihové populace odlišují, a jsou tudíž "odpovědné" za jeho mimořádnou výkonnost. Pokud se "projekt Eclipse" podaří, chtějí britští genetici podrobit obdobné proceduře také dostupné kosterní pozůstatky dalších šampionů světového turfu - St. Simona a Hermita.

Samozřejmě, že v projektu zainteresovaní vědci nejsou vedeni k této náročné práci pouze vědeckou zvídavostí. Pokud by se podařilo použitelné sekvence těchto výjimečných jedinců získat a nalézt v nich patřičné souvislosti, daly by se s velkou pravděpodobností použít k ryze praktickým účelům, například k tipování potenciální výkonnosti hříbat plnokrevníků, která se teprve na svoji dostihovou kariéru připravují, srovnáním genetické výbavy daného jedince s těmito "vzory". A to by byl obchod za miliony liber.

autor: mip
Spustit audio

Více z pořadu