Nejmenší bratr počítačové tiskárny

28. prosinec 2005

Klasická propisky můžete zahodit. Australští vývojáři přicházejí s perem, které bude mít regulovatelnou tloušťku čáry a umožní psát téměř jakoukoli barvou. Všechny tyhle zázračné vlastnosti mu mají zajistit technologie známé z počítačových tiskáren. O zajímavé technické inovaci informoval časopis NewScientist.

Speciální pero využívá technologii, která je známá z výroby tiskových hlav počítačových inkoustových tiskáren. Tiskové hlavy se dnes vyrábějí v masovém měřítku, takže jejich produkce je velmi levná. Inženýři z výzkumného centra Silverbrook je nemuseli ani příliš zmenšovat, aby se daly vestavět do těla podobného silnější propisce.

Takové pisátko ovšem v sobě skrývá daleko více. Tisková hlava potřebuje řídící elektroniku a miniaturní pumpu, která dodává potřebné množství inkoustu. Vývojářům se podařilo všechny tyto systémy vměstnat do omezeného prostoru. Nechybí samozřejmě integrovaná napájecí baterie a zásobníky inkoustu.

Přesto není realizace takového nápadu příliš jednoduchá. Tisková hlava se nesmí k papíru přibližovat, protože pak by se inkoust rozpíjel. Problém představuje i "zapínání" pera při kontaktu s papírem. Při řešení těchto problémů se nechali vývojáři inspirovat běžnými kuličkovými propiskami. Kulička Silverbrookského pera však má úplně jiné funkce. Mírný tlak, který vzniká při kontaktu s papírem, přenáší do řídící jednotky. Na základě tohoto impulzu začne fungovat inkoustová pumpa a pero píše.

Elektronické pero však dokáže i další kousky. Podle tlaku vyvíjeného na podložku se reguluje i tloušťka čáry. Oproti běžným inkoustovým perům však funguje opačně: čím více na psaní tlačíte, tím tenčí čára se napíše.

Poslední zlepšení představují vícebarevné náplně. Podobně jako v počítačových tiskárnách ani tady nebudou chybět zásobníčky na barvy ve složení CMYK. Miniaturní přepínače na boku pera pak umožní zvolit si barvu podle vlastního vkusu. Paleta je téměř neomezená.

Vývojáři ze Silverbrook si svůj nápad nechali patentovat. S podobnými pery se však zatím na trhu zřejmě nesetkáme. I když můžeme si je přát příští rok od Ježíška.

autor: Luboš Veverka
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.