Nebezpečné bomby

24. květen 2007

Peruánská Lima je od včerejška do pátku mekkou odpůrců tříštivých bomb. Na konferenci v Limě se jejich zákazu domáhá 350 zástupců nevládních organizací i vlád, neboť proti tříštivým pumám je sto států, tedy více než polovina členů OSN.

Důvody pro zákaz jsou přesvědčivé. Jako každá munice, může tříštivá bomba už při svém nasazení ohrozit civilisty. Počíná si záludně. Je to jakási zabijácká matrjoška: jednotlivé pumičky, kterých může být od tří do dvou tisíc, se skrývají ve větším obalu - a když ten se roztrhne, ženou se do různých směrů. Přičemž jejich náplň nemusí být konvenční, lze do nich napěchovat fosfor, napalm či bojový plyn.

Některé z těchto dílčích pumiček nevybuchnou, ale to vůbec neznamená, že civilisté si mohou výskat. Odhaduje se, že jen ve Vietnamu tahle zapomenutá americká munice zabije rok co rok 300 lidí. V Libanonu, po loňské válce, která byla mnohem kratší než ta vietnamská, zůstal po izraelských náletech milion těchto nevybuchlých dárků. O život už přišlo 30 Libanonců. A podle celosvětové statistiky ohrožuje nevybuchlá tříštivá munice nejméně 400 milionů lidí.

Zvoní tedy tříštivým pumám hrana? Stěží. Proč? Za prvé, jsou účinné. Za druhé, jsou levné - alespoň v porovnání s ostatní sofistikovanou municí. A za třetí, generálové všech dob se snažili o zbraně, které by nepřítele oslabily ještě ve fázi, kdy nemůže ublížit jejich vlastním mužům: to je podstata kuše, anglického dlouhého luku, stejně jako atomové či tříštivé pumy. A svým způsobem je to i podstata sebevražedných atentátů.

Mimochodem, ty by bylo také dobré zakázat. Pravda, takový zákaz by měl asi stejnou účinnost jako případný zákaz tříštivých bomb. Bohužel.

autor: msl
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.