(Ne)bezpečná Brazílie

18. červenec 2013

Za necelý rok hostí finále mistrovství světa, za tři roky olympijské hry. Rio de Janeiro má pověst jednoho z nejkrásnějších měst na světě, ale také zároveň nálepku místa, kde na člověka číhají různá nebezpečí.

V těsném sousedství turisticky atraktivních míst leží favely, tedy čtvrti ještě donedávna ovládané drogovými gangy, kam se návštěvníci města radši nepouštějí.

Ale i ta chce město změnit, začalo favely v jižní části Ria kultivovat. Navštěvují je vládou pověření lidé, kteří místním pomáhají vylepšovat podmínky zdravotní péče, vzdělání, sociální podpory nebo životního prostředí.

Bez policie ani ránu

Vše se ale změnilo až v roce 2011, kdy město do favel poslalo policii. Předtím se sem totiž báli chodit i zaměstnanci vlády. "Předtím bych sem nikoho ani náhodou nevzal, bylo to tady hodně nebezpečné.

Favela Rocinha v Riu de Janeiro

Lidé se báli, vládli tu drogoví překupníci, střílelo se tu. Teď, když jsou tu policisté, tak už mají lidé klid, je tu bezpečno," říká čtyřicetiletý Marcelo, který ve favele Rocinhe žije od narození a zná ji jako své boty.

Jeho slova potvrzuje také Američan Scott Miles, který před časem založil komunitní centrum. "Pracuji s místními lidmi už pět let a pamatuji si, že nebylo vůbec nic neobvyklého potkat tu za bílého dne různé výrostky s ostře nabitými zbraněmi.

Zbraní bylo ve favele vůbec spousta. Také se tu běžně na ulici obchodovalo s drogami, to s příchodem policie na podzim 2011 taky vymizelo.

Favela Rocinha v Riu de Janeiro

Vládní zaměstnanci a dobrovolníci dávají lidem z favely šanci, jak jednou žít jinak než z ruky do pusy a jak odejít na příjemnější místa. Život v Rocinhe, byť je pro mnohé tvrdý a těžký, nemusí ale být žádným živořením.

Jde o svérázné a místy drsné sídliště, ale rozhodně si nejde o indický slum nebo podobné chudinské čtvrti. Jsou tu místa, kde by si stavěli své vily miliardáři, kdyby to nebylo uprostřed favely. Ale za zajímavějšími pracovními příležitostmi se musí do lepších čtvrtí a ne každý z favely takové místo dokáže sehnat.

Zlepšení pocítili obyvatelé také v nové zábavní infrastruktuře. Vznikl zde sportovní komplex, který nechal ve svém prvním volebním období postavit bývalý brazilský prezident Lula da Silva.

"Místní sem mohou chodit buď jen tak, nebo navštěvovat různé kurzy plavání, vodního aerobiku a podobně. Podobně je to s fotbalovým hřištěm. Vstup je zdarma a mohou sem jenom lidé z Rocinhy," vysvětluje Scott.

Jeho komunitní centrum sídlí přímo pod bazénem. Zve dobrovolníky, většinou studenty z celého světa, a ti dávají lidem - a hlavně dětem - z favely možnost zdarma se vzdělávat a neformálně si osvojovat různé dovednosti.

Favela Rocinha v Riu de Janeiro

"Cestuji po Latinské Americe a chtěl jsem strávit delší čas na jednom místě, pořádně ho poznat a na oplátku vrátit něco zemím, ve kterých trávím své volno. A tohle je skvělá šance spojit všechno do jednoho a pomoci zdejším lidem zlepšit jejich život," vysvětluje Chris - Němec z Mnichova, který právě dnes dorazil coby nováček.

"Teď tu budu s dětmi chodit k moři, učit je anglicky a hrát s nimi na hudební nástroje. Nemusíte být profesionál, jde hlavně o to být s nimi a tohle všechno jim ukázat."

Brazílie krásná i nebezpečná

Většina návštěvníků fotbalového mistrovství světa 2014 se do žádné z favel zřejmě nevydá. Ale na turisticky oblíbených místech, kde se budou pohybovat, na ně číhá možná daleko více nebezpečí než by si Evropané připouštěli.

"Je třeba dodržovat základní bezpečnostní opatření. Například noční procházka po Copacabaně nebezpečná je. Je lepší večer jezdit taxíky." Říká vedoucí zastupitelského úřadu České republiky v hlavním městě Brazílie Viktor Dolista, který upozorňuje, že nebezpečí nečíhá pouze v chudinských čtvrtích.

Scott Miles, ředitel dobrovolnické organizace pracující ve prospěch lidí z favely (vpravo)

"Například kousek od české ambasády přepadli člověka s nožem v ruce. Ten index násilí je tady vyšší. Pokud se budete bránit, tak nebudou mít problém vás zabít. Velkým rizikem jsou narkomani, kterých přibývá a je jim vše úplně jedno."

V poslední době se rozmohl nový způsob okrádání, kdy lupiči oběť unesou a donutí ji jezdit s nimi po bankomatech a vybrat si kartou všechny dostupné peníze. Pak ji z auta vyhodí na okraji města.

"Musíte dávat pozor na předměstí, na parkovištích a v nákupních centrech. Pohlídejte si, jestli vás někdo nesleduje a je lepší chodit minimálně ve dvou. Lupiči si totiž vybírají ty nejsnadnější oběti, především movitě vypadající ženy," upozorňuje na nebezpečí a radí, na co si dávat pozor při návštěvě Brazílie vedoucí českého zastupitelského úřadu v této zemi Viktor Dolista.

autor: jkb
Spustit audio