Nakreslená nanovlákna

30. leden 2008

Překvapivě jednoduchou a levnou metodu výroby nanovláken představili vědci z Illinoisské univerzity. V principu připomíná kreslení inkoustem, lze s ní ale namalovat trojrozměrné struktury.

Nanovlákno se v tomto případě vyrábí z roztoku. Ze zásobníku se kapalina dostává do pipety, jejíž ústí má zhruba 100 nanometrů v průměru. Pipeta funguje podobě jako hrot inkoustového pera. Při kontaktu s podložkou se z ní uvolní malé množství kapaliny, které okamžitě zaschne, a založí tak budoucí nanovlákno. Pak už stačí pipetu za přesně daných podmínek od podložky oddálit. Kapalina se uvolňuje z pipety, rozpouštědlo se odpařuje a zůstává pevné nanovlákno.

Při experimentech vzniklo popsanou metodou nanovlákno dlouhé 16 milimetrů. Zdokonalený stroj s plynulým odvíjením na cívku následně podle zprávy zveřejněné v časopise Advanced Materials vyrobil 40 centimetrové kompaktní vlákno. Kombinace většího počtu psacích hrotů znamená další rozšíření možností v podstatě jednoduché metody. Paralelně takto jde nakreslit i poměrně složitá nanostruktura, složená z více vláken.

Možnosti aplikace jsou široké, od propojování různých elektronických jednotek až po výrobu nanokonstrukcí, které se uplatní v biologii či medicíně. Nanovlákna vyráběná touto technologií mohou navíc propojovat nanosvět s mikrosvětem.

autor: Luboš Veverka
Spustit audio

Věda na sítích

Obrázek
Věda On Air na Facebooku