migrace

19. červenec 2019

Německá kapitánka  Carola Racketeová je terčem výhružek na sociálních sítích i předmětem vyšetřování italskými úřady. Důvodem je to, že koncem června s humanitární lodí Sea-Watch 3 i přes zákaz vplula do přístavu na ostrově Lampedusa se 40 africkými migranty na palubě. Snažila se o záchranu lidských životů, anebo svým jednáním podpořila pašerácké gangy, které hledají jistou cestu do evropských přístavů?

„Je to zachránkyně a hrdinka. A měla by mít sochu, podobně jako sir Nicholas Winton na pražském hlavním nádraží. Ona jako jediná dbala příkazů mezinárodního práva, které má přednost před tím italským: zachránit lidi na moři, zákaz navrácení do nebezpečného prostředí, mučení a nelidského zacházení – to vše se v Libyi děje,“ říká ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek.

Libye je prý peklem na zemi, odkud Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) evakuuje lidi nejen do zemí původu, ale část z nich přijímá i Itálie. Navracení osob zachráněných na moři je tak prý vyloučené a v rozporu s evropským právem.

„Uprchlická migrace takřka nikdy neprobíhá legálně. Pokud se někdo myslí, že českoslovenští uprchlíci odcházeli s výjezdní doložkou, vízem a devizovým příslibem, tak je to nesmysl. Žádné legální cesty neexistují,“ upozorňuje.

Martin Rozumek

Rozumek připouští, že proti pašerákům je třeba rázně zakročit, dokud ale nebudou otevřeny legální cesty pro lidi v nebezpečí, budou existovat ty nelegální. „Naštěstí existují lidé ochotní pomoci trpícím a uprchlíkům,“ oceňuje.

Jan Zahradil
autoři: Veronika Sedláčková , ert
Spustit audio

Související