Mengele měl zrovna dobrou náladu. Proto jsem přežil, vzpomíná přeživší vězeň

22. září 2023

Historik Toman Brod přežil tři čtvrtě roku v Osvětimi, v jednom z nejhorších vyhlazovacích táborů 2. světové války. Jak sám říká, přežít jemu i některým dalším pomohla víra a ničím nepodložený optimismus v brzký konec války. „My tomu věřili, i když stál Hitler ještě v dvaačtyřicátém u Stalingradu,“ říká bývalý vězeň z Terezína, Osvětimi a Gross-Rosenu v Kladsku.

Čtěte také

Brod se zachránil téměř zázrakem a paradoxně za svůj život vděčí neblaze proslulému Josefu Mengelemu. Zatímco celý rodinný tábor, ve kterém nezletilý Brod pobýval, byl určen k likvidaci, mladého chlapce spolu se stovkou dalších v podstatě na poslední chvíli Mengele vybral na práci do mužského tábora.

„To byla taková náhoda, že byl Mengele v dobré náladě,“ poznamenává. Jeho matka i bratr ale zahynuli.

Svůj životní příběh vypráví publicistovi Milanu Hanušovi. Natočeno v roce 2004, na webu ale jen do 15. října, druhý díl pak do 22. října 2023.

autor: Milan Hanuš
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.