Martin Schulz: Svatoušek Janoušek

Roman Janoušek u Městského soudu v Praze
Roman Janoušek u Městského soudu v Praze

Před pražským městským soudem začalo soudní líčení s Romanem Janouškem, který je veřejnosti znám nejspíš jako slavný „lobbista“. V jiných zemích to značí celkem normálního, šikovného zákulisního manipulátora, jehož činnost je oficiální, sledovatelná a oceňovaná. V našich poměrech je tímto výrazem označován člověk, který se profesionálně kamarádí s politiky, a za to, že umí spojovat lidi a události, kasíruje podíly z jím zprostředkovaných a řádně předražených státních či městských zakázek.

Kupodivu, pan Janoušek nestojí před soudem za to, že by kriminálně podváděl či odkláněl státní peníze do svých kapes, nýbrž čelí důsledkům jím zaviněné dopravní nehody, k níž došlo před neuvěřitelnými šestnácti měsíci, v březnu roku 2012. Na mol opilý Janoušek tehdy svým luxusním vozem srazil řidičku jiného vozu, který chvíli před tím podnikatel naboural, a která se snažila zabránit mu v úprku od místa nehody. Výsledkem nehody je žaloba za pokus o vraždu. To, že se Janoušek soudnímu procesu dokázal vyhýbat déle než rok, je dokladem umu jeho obhájců.

Když se neznámý Pepa Topenář, či Jarda Klempíř, či Tonda Instalatér dopustí tří piv a pak se chtějí zadní, polní cestou dostat těch dvě stě metrů domů, a jsou přitom odchyceni naší čackou policií, přijdou o papíry, ani se neohlédnou – a možná jdou na to tata i na pár měsíců sedět…

Pan Janoušek má prý neurologický nález, z něhož se asi kurýroval na Jadranu ve svých pevnostech. Před soudem působil, soudě podle videa z jednání, pokorně, zkroušeně, odevzdaně, a nejspíš i neurologicky zasaženě, čili přesně tak, jak by ho asi instruoval každý hvězdný advokát, Perry Masonem počínaje a domácími hvězdami konče. Navíc, na otázky neodpovídal, přečetl jen písemné, pečlivě formulované prohlášení a tím to pro něj, prozatím, zhaslo.

V dalším jednání soudu se pak projevovala prozíravost advokátů, kteří oddalovali proces. Někteří svědci si totiž mohou „dovolit“ ten luxus tvrdit, že „si už mnoho nepamatují“… Navíc, řada svědků se nedostavila, takže líčení naplánované zatím do pátku, se nejspíš protáhne na několik měsíců… I nadále mu hrozí až 18 let žaláře.

Jinak ale, pan Janoušek a jeho tým mají nyní dost času a prostoru šířit veřejností informace o tom, jak, za kolik, čeho všeho, atd. lituje, jaký je jeho zdravotní stav, jak na něj negativně před nehodou působila zlá média, která zveřejnila jeho soukromé rozhovory s tehdy primátorem Bémem (známá kauza Mazánek-Kolibřík), a podobně.