Martin Fendrych: Fiala vyslyšel „vůli voličů“, proto vyhnal Bartoše z vlády. Blažek a další zůstanou
Krajské i senátní volby máme za sebou. Mezi dvěma koly voleb do Senátu se premiér Fiala (ODS) rozhodl odvolat vicepremiéra Ivana Bartoše (Piráti) z vlády. Nepočkal, až bude po druhém kole, ačkoli si snadno mohl spočítat, že rozkolem v pětikoalici znovu zklame část jejich voličů. Dokonce je zklame tak, že třeba nepůjdou volit pětikoaliční kandidáty.
Po skončení druhého senátního kola, když už bylo jasné, že ODS neobhájila pět senátorských křesel z deseti a že ANO i tyto volby vyhrálo, Petr Fiala „podal vysvětlení“. Svěřil se národu, proč mezi dvěma koly voleb zničil projekt pětikoalice. Odpovídal na dotaz, jestli podle něj nějakým způsobem ovlivnilo výsledek voleb „dění ve vládě“, odvolávání Bartoše.
Čtěte také
Začal tím, že prý někdy odpovídá tak, že mu „není úplně rozumět“, to sebekriticky uznává. Proto odpoví úplně konkrétně.
Úplně konkrétní odpověď zněla, že v krajských volbách lidé stranám vládní koalice v různých krajích dali různá vysvědčení a byly tam rozdílné výsledky, „v případě Pirátské strany celostátně byl ten výsledek jednoznačný. Voliči jim nedali důvěru“. V tom má Fiala pravdu, Piráti krajské volby prohráli na celé čáře.
Pak pokračoval. Voliči prý vládě vyčítají, že některé slíbené věci trvají dlouho, nebo se nedaří a prý „skoro vlajkovou lodí toho, co se nedaří, byla digitalizace stavebního řízení“. A on prý nemůže lidem říkat: „ono se to někdy spraví, když prostě nemáme záruku, že se to spraví“. Už nemohl předstoupit před voliče, a proto jednal, cituji, „na základě vůle voličů“.
Pokrok zastavíš
Takže Bartoše a s ním vlastně i Piráty vyhánějí z vlády voliči. Voliči vidí do jedné z nejsložitějších změn státní správy za 35 let a vědí, že by to Bartoš nezvládl.
Čtěte také
Zlé jazyky ale tvrdí, že se část ODS bála opaku, že by to Bartoš nakonec zvládl.
Z Fialova vysvětlení plyne typicky české ponaučení: do žádných novot se nepouštěj. Musíš to dělat třeba jako ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Podle analýzy společnosti Ernst & Young z konce loňského roku je digitalizace jednotlivých útvarů jeho ministerstva „nedostatečná“ a „zaostalá“. Ale nevadí. Podobné je to na financích, zdravotnictví i jinde. Nevadí. Nic se neděje.
Premiér Fiala vlastně udělal dvě věci. První: podlehl tlaku opozice a části ODS a rozbil pětikoalici. Možná si myslel, že to ODS a jejím kandidátům pomůže, proto tak spěchal a zaútočil na Bartoše mezi dvěma koly. Přepočítal se.
Druhá věc: Fiala dal jasně najevo, že risk není zisk. Digitalizaci stavebního řízení přebírá ministr dopravy za ODS Martin Kupka. Mimochodem, každý ví, v jakém stavu jsou české silnice a dálnice. A Kupka dává stavebním úřadům možnost, aby se vrátily ke starému systému. Profesor Fiala nás tedy učí, že „pokrok zastavíš“. Dodám jen, že nový Bartošův systém sice nefungoval dobře, ale podle dat se už začal rozjíždět. Nejvyšší čas to zarazit.
Autor je komentátor Aktuálně.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.