Lidé a holubi se dívají stejnýma očima
Holubi a lidé využívají k identifikaci objektů stejné vizuální podněty. Objev, zveřejněný článkem v dnešním vydání Current Biology, může přinést pokrok ve vývoji nových technologií.
Vědci pro výzkum vidění lidí a holubů použili proceduru, díky které zjistili, jaké vizuální prvky oba druhy využívají k rozpoznávání předmětů. Nejprve vycvičili holuby k rozpoznávání čtyř tvarů: oblouku, válce, kostky a klínu. Poté jim částečně zakrývali různé části těchto předmětů a sledovali, v jakém případě je dokáží pozitivně identifikovat. Stejný experiment provedli se šesti lidskými dobrovolníky. Zjistili tak, že lidé i holubi používají srovnatelné vizuální informace. Důležitá je zejména skutečnost, že oba druhy primárně identifikují částečně skryté objekty podle jejich rohů.
Takové zjištění se na první pohled může zdát zajímavé pro teorii. Je však třeba vzít v úvahu, že výzkum vidění včel napomohl vzniku létajících robotů a bezobslužných helikoptér. Pochopení způsobu, jakým ptáci vnímají a zpracovávají vizuální informace, by zase mohlo přinést posun ve vývoji malé vizuální protetiky pro zrakově postižené.
Nejposlouchanější
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.