Lavoisierova poprava

21. září 2010

Před 215 lety skončil pod gilotinou francouzský chemik Antoine-Laurent de Lavoisier. Byl odsouzen k smrti za "ředění tabáku".

V letech 1793 a 1794 přerostla francouzská revoluce ve vládu teroru. Historici odhadují, že v té době ve Francii zemřelo v žalářích nebo na popravištích 40 000 lidí. Mezi oběťmi revolučního teroru byl i padesátiletý chemik Antoine-Laurent de Lavoisier. Věhlasný vědec formuloval jednu z prvních verzí zákona o zachování hmoty, popsal a pojmenoval vodík a kyslík a výrazně přispěl k zavedení metrického systému. Zároveň patřil k vlivným politikům a finančníkům předrevoluční Francie. Byl jedním z 28 výběrčích daní a zaujímal vlivné postavení v bance Ferme Générale.

Ani jeden z jeho postů se netěšil u revolucí rozvášněné veřejnosti velké oblibě. Své postavení si Lavoisier v nejistých časech revoluce ještě více zkomplikoval intervencemi za významné cizince, kteří měli být podle revolučních zákonů vyhoštěni z Francie. Jeho přičiněním unikl deportaci například italský matematik Giuseppe Lodovico Lagrangia známější pod francouzskou verzí jména jako Joseph-Louis Lagrange. Lavoisierovi hodně uškodilo i dávné nepřátelství s jedním z vůdců revoluce Jeanem-Paulem Maratem. Byl to právě Lavoisier, kdo před lety ostře odmítl jakýsi silně "nedovařený" vynález mladého Marata.

To vše vyznavači revoluce Lavoisierovi sečetli 8. května 1794, kdy byl učenec obviněn z toho, že nechával mísit tabák se sušenými listy jiných rostlin. V ten samý den byl souzen, shledán vinným a popraven. Žádost o milost zdůvodněná Lavoisierovými vědeckými zásluhami soudce okamžitě zamítl slovy: "Revoluce nepotřebuje ani vědce ani chemiky. Průchod spravedlnosti nesmí být zdržován."

Mezi ty, kdo Lavoisierovy smrti otevřeně litovali, patřil i Lagrange. "Stačila jim chvilka, aby mu usekli hlavu. Než ve Francii vyroste další taková, můžou uběhnout staletí," prohlásil slavný matematik.

Rehabilitován byl Lavoisier po roce a půl, kdy francouzská vláda vrátila vdově jeho osobní věci s krátkou poznámkou: "Vdově po Lavoisierovi, který byl nespravedlivě obviněn."

Zvukovou podobu této zprávy můžete slyšet v historickém magazínu Zrcadlo, který měl premiéru 8. 5. 2009 v 9:00.

autor: Jaroslav Petr
Spustit audio