Laserový otisk povrchu

20. prosinec 2005

V současné atmosféře obav z teroristických útoků a boje proti falzifikátům všeho druhu jsou jakékoli nové prostředky k ověřování pravosti dokumentů vítanou pomocí.

Britský výzkumný tým pod vedením Russella Cowburna přišel s jednoduchým a nepříliš nákladným postupem ověřování autenticity průkazů totožnosti a dalších nejrůznějších dokladů a dokumentů včetně obalů výrobků. Nová metoda spočívá v analýze miniaturních kazů (trhlinky, nerovnosti) na povrchu papíru, kartonu či plastových pouzder kreditních karet.

Papír nebo jiný materiál se osvětlí standardním laserem a čtyři fotodetektory měří odražené rozptýlené světlo z různých úhlů. Změny v intenzitě tohoto světla jsou natolik charakteristické, že vytvoří skutečný "digitální otisk" povrchu snímaného předmětu. Dokonce ani dva po sobě jdoucí listy z jednoho balíku stejné výrobní šarže nejsou zcela identické. Pravděpodobnost, že by se našly dva naprosto stejné otisky je podle autorů deset na mínus sedmdesátou druhou. V případě jemnějších povrchů, jaké mají například kreditní karty, tato pravděpodobnost sice klesne "jen" na 10-20 , i to však bohatě postačuje pro odhalení jakéhokoli pokusu o podvod.

Navíc digitální otisk vzdoruje i mimořádně nešetrnému zacházení ať už záměrnému nebo neúmyslnému. Výzkumníci při testech zmačkali papír do malé kuličky, máčeli ho ve studené vodě a následně sušili půl hodiny v proudu vzduchu horkého 180oC Potom ho vyrovnali, popsali kuličkovým perem a nápis energicky "gumovali". Navzdory veškerému příkoří zůstal digitální otisk nezměněný.

Zavedení popsané metody otevírá novou cestu k ověřování pravosti a k odhalování falzifikátů a podvodů. Současné zabezpečovací systémy vycházejí z náročných výrobních postupů, které mají svou složitostí a nákladností odradit potenciální padělatele (kupříkladu hologramy, speciální barvy apod.) Velkou výhodou nové metody je skutečnost, že není třeba nijak upravovat nebo měnit již existující dokumenty a obaly. Je však pochopitelně nutné pořídit si databázi digitálních otisků všech dokumentů a předmětů, které bychom si někdy v budoucnu případně mohli přát identifikovat . Vytvoření takové databáze je však velmi rychlé. Relativně levný přenosný laser sejme otisk během jedné sekundy. Při použití ve výrobních linkách uskuteční tuto operaci o něco složitější skener během tří setin sekundy. Stejně rychlý je i vlastní proces identifikace.

Uvedenou technologii se rozhodla zavést do výrobní a komerční praxe společnost Ingenia Technology a vede již seriozní jednání s řadou vládních institucí i průmyslových firem v Británii. Zájem projevil i americký Národní institut pro standardy a technologie a Úřad pověřený výrobou cestovních pasů v USA.

Pramen: La Recherche, X/2005

autor: Jiří Grospietsch

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.